Öne Çıkanlar interfresh fuar hatay tarım fuarı chicago borsası özel sektör teşvikleri bakan yardımcısı akif özkaldı

Bu haber kez okundu.

Eker: Bu sene 21 milyon ton civarında buğday rekoltesi bekliyoruz
  Seçim çalışmaları kapsamında sanayi sitesi esnafı ile bir araya gelen Eker, daha sonra vatandaşların sorunlarını dinledi.
Bakan Eker, AA muhabirine Toprak Mahsulleri Ofisi'nce (TMO) alımına başlanan emanet hububatlar ile ilgili açıklamalarda da bulundu. 2011 yılı hububat hasadının yavaş yavaş başladığını belirten Eker, bu sene yağışlardan dolayı 10-15 günlük bir gecikme yaşandığını, TMO'nun alımlar için bütün hazırlıklarını yaptığını söyledi.
Emanet alımların Şanlıurfa, Mardin, Kızıltepe, Hatay, İskenderun ve kısmen Diyarbakır bölgelerinde başladığını ifade eden Eker, şunları söyledi:
''Bugün itibariyle TMO tarafından 3 bin tona yakın emanet alımı yapıldı. Piyasa şu anda normal seyrinde gelişiyor. Biz müdahale alım fiyatıyla ilgili bütün hazırlıklarımızı yaptık. Piyasanın durumuna ve arz talep dengesine göre üreticinin zarar görmemesi için müdahale alım fiyatımızı çok yakında açıklayacağız.

Gelişmeleri izliyoruz. Çünkü üreticinin zarar görmesini istemiyoruz. Üreticinin lehine bir gelişme düşünüyoruz. Bu sene bazı Avrupa ülkeleri ve dünyanın başka ülkelerinin tersine Türkiye'de hububat rekoltesinde iyi bir sonuç alacağımızı tahmin ediyoruz. 21 milyon ton civarında buğday rekoltesi bekliyoruz.''
Dünyada özellikle Karadeniz ve Akdeniz havzasında iyi bir gelişme olduğunu anlatan Eker, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde hububat rekoltesi ile ilgili netleşmemiş bilgiler bulunduğunu ancak Türkiye açısından durumun iyi olduğunu ifade etti.

Bütün tedbirlerin alındığını söyleyen Eker, maliyet ve enflasyon dikkate alınarak TMO'nun emanet alımı yaptığını, fiyat belirlendikten sonra o fiyat üzerinden alımların yapılacağını kaydetti. Eker, ''Türkiye'de şuan hasadın yüzde 1 civarındaki kısmı emanete alındı. Üretimin yüzde 99'u halen tarlada. O nedenle piyasada üretim artınca fiyatların seyrine bizler de müdahale eder, fiyatlarımızı açıklarız'' dedi.

-BAKANLIKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI-

Bakanlıkların yeniden yapılandırılması ile ilgili de Eker, Tarım Bakanlığının yeniden yapılandırılması ile ilgili geçen dönem meclise bir kanun tasarısı geldiğini, genel kurulun yoğun gündemi sebebiyle yasalaşmadığını söyledi.

Parlamento'nun kapanmadan önce kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi olduğunu ifade eden Eker, ''Kanun hükmündeki kararname çıkarma yetkisi çerçevesinde Tarım Bakanlığı da yeniden yapılandırıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık
Bakanlığı olarak isim aldı. Tarım Bakanlığı ve bu bakanlık bünyesinde Hayvancılık
Genel Müdürlüğü, Balıkçılık ve Su ürünleri Genel Müdürlüğü ile Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü kurulacak. Bunlar bakanlığımızın yeni hizmet birimleri olacak. Tarım Bakanlığının diğer teşkilat yapısı devam edecek, ama ilave olarak yeni genel müdürlükler kurulacak. Zannediyorum kanun hükmündeki kararname bugün ya da yarın yayınlanacak. Arkasından da yeni hükümetle birlikte uygulamaya girecek ve bakanlık buna göre şekillenecek'' dedi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi