Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı jakaranda fidanı tohum desteklemesi papaz erik fidanı

Bu haber kez okundu.

El yakıyor
Erdemli Ziraat Odası Başkanı Adnan Dölek, yaz aylarında tüketilmesi için saklanan ve 'yatak limonu' denilen limonun kasasının 18-20 lira olan fiyatının bugünlerde 50 liraya çıktığını söyledi. Her sandıkta 20 kilo limon bulunduğunu belirten Adnan Dölek, şöyle dedi:

"Mersin bölgesinde yetiştirilen limonun yüzde 30'a yakını, Nevşehir'deki doğal depolarda saklanıyor. Şu an 300 bin sandık limon bu depolarda bekliyor. Sandık fiyatı geçen yıla göre 18- 20 liradan 50 liraya çıktı. Bunun nedeni, sandıktaki limonun 7-8 kilosunun çürük çıkması. Önceki yıllarda çürüme 4-5 kilo düzeyindeydi. Çürükler ayıklandığı için rekolte doğal olarak düştü. Ürün azlığı da fiyatları fırlattı. Yeni sezon limonun, ekim ayından itibaren hasadına başlanmasıyla fiyatların dengeye oturacaktır."

Dölek, Ramazan Bayramı'nda limon tüketiminin arttığını belirtti. Dölek, büyük kentlerde tüketimin önceki yıllara oranla daha fazla olması, limonata üreten fabrikaların özellikle dinlendirilmiş ve sulu olan depolama yapılmış limonları tercih etmesi talebini bir anda arttırdığını belirtti. Ziraat Odası Başkanı Adnan Dölek, şöyle devam etti:

"Özellikle Adana bölgesinde bu ay sonunda başlayacak olan Mayer cinsi limon hasadı ile limon fiyatlarında düşüş bekleniyor. Limon fiyatlarının birden bu şekilde artması üreticilerin yüzlerinin gülmesine neden oldu. Bu fiyatların dalında satışlarda da yaşanması biz üreticilerin en büyük beklentisidir."

Mehmet DOĞANER/ERDEMLİ(Mersin), (DHA)Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı