Öne Çıkanlar teknoloji çiftçi biber yarışması Gıda Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Elma ve armut üreticilerine karaleke uyarısı
Tarım Müdürü Rüştü Emir, yaptığı yazılı açıklamada, kentin değişik yörelerinde farekulağı döneminden pembe tomurcuk dönemine kadar değişen fenolojilerdeki elma ve armut ağaçlarında karaleke hastalığına karşı ilaçlama zamanının geldiğini belirtti.

Elma ve armut ağaçlarının yaprak ve meyve sürgünlerini hastalandıran karaleke etmeninin yapraklarda lekeler oluşturup ileri dönemde bu lekeli yapraklar dökülerek verim kaybına neden olacağını, meyvede oluşan lekelerin meyvenin gelişmesini engelleyerek, şekilsiz ve pazar değeri düşük ürün elde edilmesine sebep olduğunu ifade eden Emir, şunları kaydetti:

"Bu nedenle karaleke hastalığına karşı farekulağı döneminde yüzde 50 bakır ihtiva eden ilaçlarla 100 litre suya 400 gram dozunda 1. koruyucu ilaçlama yapılmalıdır. Bu hastalık ile mücadele tedavi edici değil koruyucu mahiyette olduğundan ilaçlama zamanları önemlidir. Özellikle bahar yağışlarının bol olduğu yıllarda daha da önem kazanmaktadır. Mutlaka ilaçlama yapınız." 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı