Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

Erzincan'da meyvecilik sektörü yüz güldürüyor
ERZİNCAN (CİHAN)- Erzincan’da üretilen elmalar Tunay Gıda tarafından konsantreye dönüştürülerek, Ülker Hero Baby firması tarafından bebek maması olarak piyasaya sunuluyor. Üzümlü ilçesine bağlı Bayırbağ beldesinde üretilen elmaların hasat dönemi başladı. Hasat dönemi nedeniyle 'Elma Entegre Üretim Bahçe Günü ve Hasat Bayramı' törenini düzenlendi.

Erzincan Vali Yardımcısı Tülay Baydar Bilgihan, Erzincan'ın sahip olduğu üstünlüklerle tarım alanında yatırım yapmak isteyen girişimciler için son derece cazip bir bölge olduğuna dikkat çekti. Bilgihan, "Tarımın her alanında sebzecilikten-meyveciliğe, arıcılıktan-su ürünlerine, hayvancılığın her çeşidine kadar sınırsız imkanlarla dolu olan Erzincan, son yıllarda yapılan yatırımlarla tarımdaki gelişmişlik çıtasını her gün yükseltmektedir. Erzincan’da tarım giderek gelişmekte ve her alanda olduğu gibi tarım sektöründe de Erzincan’ın yıldızı giderek parlamaktadır. Erzincan’ın ve Erzincan çiftçisinin kazanması için daha çok çalışmaya devam edeceğiz. Erzincan’da tarımsal üretimin her konusunda katkı sağlayan kurumlarımıza ve üreticilerimize teşekkür ediyor, bol ve kazançlı bir hasat dönemi diliyorum.” dedi.

Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Lek ise güvenli gıda temininin, dünya uluslarının en önemli konusu haline geldiğini, bu denenle entegre mücadele çalışmaları organik tarım ve iyi tarım uygulamaları gibi uygulamaların büyük önem kazandığını savundu. Hastalık ve zararlıların oluşum zamanları ve risk şiddeti, tahmin ve erken uyarı sistemleri sayesinde kolaylıkla tespit edilmekte ve ilaç uygulamaları zamanında ve çok daha etkili olarak yapıldığını hatırlatan Lek, "Meyvecilik sektöründe büyük aşamalar kaydederek, kalite ve verim noktasında büyük artış yakalayan ilimizde, sözleşmeli üretim yapan üreticilerimize ait bahçelerde üretilen elmalar 'Ülker Hero Baby' firması tarafından üretilen bebek mamalarında kullanılacaktır." ifadelerini kullandı.

Tunay Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Kırtıloğlu ise Erzincan’da kurdukları meyve konsantre tesisi ile Erzincan’da sanayi meyveciliği dönemini başlattıklarını söyledi. Ülker Hero Baby firmasının bebek mamalarının imalatında kullanılan meyveleri Erzincan’dan aldığını hatırlatan Kırtıloğlu, hedef olarak; elmanın yanı sıra, armut ve şeftaliyi de Erzincan’dan tedarik edecekleri müjdesini verdi.

Entegre elma yetiştiriciliği projesinin önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceğini belirten Kırtıloğlu, "2011'de 20 bahçe sahibi ile sözleşme yaparak Erzincan’dan 500 ton elma topladık. Günümüzün en büyük ihtiyaçlarından birinin güvenli gıda temini olduğunu düşünüyorum. Entegre mücadelede kimyasal ilaç kullanımı çok düşük tutulup kalıntı miktarı da sıfır seviyesinde kalıyor." dedi.

Ülker Hero Baby firması Temsilcisi Aytaç Şahin ise firmanın Türk-İsviçre ortaklığında kurulan bir firma olduğunu ve şu anda Balkan ülkeleri ile Rusya pazarına gireceğini kaydetti.
Bahçe gününde entegre elma yetiştiriciliği yapan çiftçilere sertifika verildi. Sertifika töreninin ardından entegre elma bahçesinde ilk hasat Erzincan Vali Yardımcısı Tülay Baydar Bilgihan ve davetliler tarafından gerçekleştirildi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,