Öne Çıkanlar makam aracı fındık fiyatları arttı can erik hasadı tarım fuarları abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Fiskobirlik'e yağlık fındık desteği
 Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Fiskobirlik'in üreticilere olan borcunu ödemesi için kaynak yaratmak üzere, stoklarındaki fındıktan 50 bin tonunu, sadece yağlık olarak değerlendirilmek üzere kilosu 1,10 liradan Fiskobirlik'e satacak. 
     Toprak Mahsulleri Ofisi Stoklarındaki Fındıklardan Yağlık Olarak Kullanılmak Üzere Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliğine Satış Yapılmasına İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. 
     Karara göre, TMO, stoklarındaki fındığın 50 bin tona kadarki miktarını yağlık olarak ayırıp, kilosu 1,10 lira bedelle, aylık 2 bin 500 tonluk partiler halinde, yalnızca yağ imalatında kullanılmak üzere, her partiye ait ürün bedelinin peşin ödenmesi şartıyla Fiskobirlik'e satmakla görevlendirildi. 
     Satılan fındıklara ilişkin yağ imalatından elde edilecek ürünler, sadece kabuk, yağ ve küspe olarak satılmak üzere değerlendirilecek. Fındık küspesi, yalnızca yem sanayinde kullanılmak üzere yem sektörüne satılacak. 
     Fiskobirlik, bu faaliyetten elde edeceği geliri, öncelikle üretici borçlarının ödemesinde kullanacak. 
     Satılacak fındık stokunun muhafazası amacıyla, TMO tarafından kiralanan depolara kiralama süresi sonuna kadar ödenecek kira ücretleri ve güvenlik giderlerinin tamamı, ikinci parti ürünün tesliminden başlamak üzere, Fiskobirlik tarafından eşit taksit halinde TMO'ya ödenecek. 
     Fiskobirlik, bu karar kapsamındaki yükümlülüklerini ve/veya karar kapsamı dışındaki TMO'ya karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde, bu karar hükümlerinden yararlanamayacak ve TMO, Fiskobirlik'e fındık satışına son verecek. 
     Teslim edilecek ürün stoklarını ve satış işlemlerine ilişkin olarak Hazine Müsteşarlığının uygun görüşüne istinaden hazırlanacak usul ve esasları belirlemeye, TMO yetkili olacak. 
     Karar kapsamında doğan ve TMO kayıtlarına göre gerçekleşen görev zararları, TMO tarafından yapılacak ödeme talebine istinaden, Hazine Müsteşarlığı bütçesinde yer alan ilgili harcama tertiplerinden gider kaydedilerek ödenecek. 
     Hazine tarafından görev zararı kapsamında yapılacak ödemeler, 233 sayılı KİT'ler hakkında kanun hükmünde kararname (KHK) çerçevesinde incelenerek yapılacak ve arada fark olması halinde taraflar yükümlülüklerini faizsiz olarak yerine getirecek. TMO'nun ödemeye ilişkin talebinin gerçek olmayan belge ve işlemlere dayandığının tespiti halinde, ödenen tutar, gecikme zammı oranında faiz uygulanarak tahsil edilecek. Görev zararı ödemesine ilişkin usul ve esaslar, Hazine tarafından belirlenecek. 
     
     -FİSKOBİRLİK'İ HAZİNE KONTROLÖRLERİ DENETLEYECEK 
     
     Bu kararın Fiskobirlik tarafından uygulanmasına ilişkin denetimler Hazine Kontrolörleri tarafından yapılacak ve gerekli görülmesi halinde, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve TMO denetim elemanları ile birlikte ortak denetim yapılabilecek. Gerekli görülmesi halinde, Fiskobirlik nezdinde her aşamada denetim yapılabilecek. 
     Fiskobirlik tarafından alımı yapılan son parti fındığın teslimatından itibaren en geç bir ay içinde, bu karar kapsamındaki işlemlerin tamamlandığı hususunda Hazineye yapılacak bildirimin ardından da nihai denetim yapılacak. 
     Yapılacak inceleme ve denetimler sonucunda, Fiskobirlik tarafından alınan fındığın yağlık dışında diğer yöntemlerle değerlendirildiğinin, elde edilen satış gelirinin öncelikle üretici borçlarının ödenmesinde kullanılmadığının veya karara aykırı işlem gerçekleştirdiğinin tespiti halinde, aykırı işleme tekabül eden fındık miktarı esas alınarak, TMO tarafından 2008 yılı Ekim ayı için belirlenmiş olan yüzde 50 sağlam iç fındık levant kalite fındık birim fiyatı üzerinden belirlenecek tutar, kamu alacaklarının tahsili usulünce Fiskobirlik'ten geri alınacak. Bu konuda, Fiskobirlik yönetim kurulu üyeleri ve genel müdürü müştereken sorumlu olacak. 
     Bugün yürürlüğe giren kararı, Hazine Müsteşarlığının bağlı olduğu bakan ile Tarım ve Köyişleri Bakanı birlikte yürütecek. 
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon ve Ordu'da yaptığı mitinglerde, TMO stoklarındaki 50 bin tonluk kabuklu fındığın Fiskobirlik'e satılacağını açıklamıştı. 
     Buna göre, Fiskobirlik, alacağı 50 bin ton fındık karşılığında, diğer giderler hariç, sadece 55 milyon lirayı fındık bedeli olarak TMO'ya ödeyecek. Alınan fındıkların yağlık olarak değerlendirilip satılmasından elde edilecek gelir, öncelikli olarak üretici borçlarının ödenmesinde kullanılacak. 
     Halen, Fiskobirlik'in üreticiye 70 milyon lira civarında borcu bulunuyor. TMO'nun stoklarında ise 195 bin tonu serbest stok, 20 bin tonu da yağlığa ayrılmış durumda 215 bin ton fındık var. 
     TMO, en son 2008 yılında, finansal sorunlarının çözümü için, Fiskobirlik'e kilosu 1,1 liradan fındık satmakla görevlendirilmişti. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,