Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi bekir pakdemirli can erik hasadı palmiye yetiştiriciliği kuraklık

Bu haber kez okundu.

GAP karpuzu çıktı, fiyat yarıya indi
Gap karpuzunun piyasaya sürülmesi ile karpuz fiyatı 300-350 kuruşa geriledi. GAP'ta 8 bin hektarlık alanda ekilen karpuzdan 300 bin ton karpuz elde edildiği belirtiliyor. Tat, aroma ve damak zevki bakımından, Ceyhan karpuzuna rakip olan GAP karpuzu, göz dolduran büyüklüğü ile de Diyarbakır karpuzunu aratmıyor.

GAP’ın sulamaya açılan alanlarında yetiştiriciliği yeni yapılmaya başlanan GAP karpuzundan yüksek rekoltede ürün elde edilmeye başlandı. Her biri 20 kilo gelen GAP karpuzu, bölgede alternatif ürün olarak yetiştirilmeye başlandı. Şanlıurfa`da 8 bin hektar alanda 300 bin ton karpuz elde edildiği belirtiliyor. GAP`la beraber sulu tarıma açılan alanlarda ekolojik olarak yetişen GAP karpuzu; tadı, aroması ve ağızda bıraktığı lezzet bakımından Ceyhan ve Diyarbakır karpuzuna rakip olacağı iddia ediliyor.

"Kısa sürede Diyarbakır karpuzu ile yarışır konuma geliriz" diyen Ziraat Mühendisi Mehmet Tekçe, "Tüketiciler, Şanlıurfa`nın Bozova ilçesine bağlı Yaslıca ve Yaylak beldelerinde yetiştirilen GAP karpuzu piyasaya çıkmasını dört gözlebekliyor. Tamamen doğal olarak yetiştirilen GAP karpuzuna ilgi her geçen gün artıyor. GAP karpuzu tırlarla Orta Doğu pazarlarına gönderilmeye başlandı. GAP`ın ekolojik şartları, suyu, havası ve güneşi bakımından karpuz bu coğrafyada çok iyi yetişiyor." dedi.(CİHAN)Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi