Öne Çıkanlar mikado kayısı muğlada yağmur chicago borsası ayçiçeği çit mazı fidanı dikimi

Bu haber kez okundu.

GAP sularıyla beslenen topraklarda karpuz bereketi yaşanıyor
Yıllarca suya hasret kalmış ovaların suya kavuşmasıyla; tarla, bahçe ve sebze çeşitleri rekolte rekorlarını kırıyor. En çarpıcı örnek karpuzda yaşanıyor. Daha önce Çukurova'da yetiştirilip tüketiciye sunulan karpuzun yerini, GAP karpuzu aldı. GAP’ın suya açılan bölgelerinde ekolojik olarak yetişen GAP karpuzu, Ortadoğu pazarlarına gönderilmeye başlandı. Pazarlarda Adana-Ceyhan karpuzunun yerini aroma ve damak zevki bakımından, özel bir tadı olan GAP karpuzu aldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan ziraat mühendisi Mehmet Tekçe, ”GAP’ın sulamaya açılan alanlarında yetiştiriciliği yaygınlaşan GAP karpuzundan yüksek rekoltede ürün elde edilmeye başlandığını söyledi. Tekçe, her biri 15–20 kilogram arası gelen GAP karpuzunun, bölgede alternatif ürün olarak yetiştirildiğini kaydetti.

GAP ile beraber tarım ürünleri çeşitliliğinin yaşandığını dile getiren Tekçe, "Tüketiciler, Şanlıurfa`nın Bozova ilçesine bağlı Yaslıca ve Yaylak beldelerinde yetiştirilen GAP karpuzunun piyasaya çıkmasını dört gözle bekliyor. Tamamen doğal olarak yetiştirilen GAP karpuzu TIR'larla Orta Doğu ve Arap pazarlarına gönderiliyor. Bölgenin ekolojik şartları, suyu, havası ve güneşi bakımından karpuz Mezopotamya coğrafyasında çok iyi yetişiyor." dedi.

Şanlıurfa’nın Tektek bölgesinde karpuz ektiğini aktaran üretici Mehmet Ölmez, konuyla ilgi şunları söyledi: "Normalde dönüme 4–6 ton arası karpuz alınırken bizim bereketli topraklarımızdan 8 ton karpuz alıyoruz. Karpuzumuz Türkiye’nin her tarafına ve Irak’a gidiyor. Karpuzumuz Adana karpuzu gibi kabak aşılı değildir. Tadı bakımından karpuzumuzun üstüne karpuz yok.” 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı