Öne Çıkanlar Gıda çiftçi Adilcevaz biber yarışması manisa

Bu haber kez okundu.

Geçen yılın zam şampiyonuydu...
 Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden Çukurova'da, hasadı başlanan soğanın nisan yağmurları nedeniyle tarlada çürümesi nedeniyle kilosunun 50-60 kuruşa düştüğü, tüccarın da depodaki soğanları piyasaya sürmesiyle üreticinin pazar bulamaz hale geldiği bildirildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, geçen yıl sebze meyve hallerinde kilosu 2,5 liradan satılarak, adını ''zam şampiyonu'' diye yazdıran soğanın bu yılki hasadı yağmura yakalandı. Soğanı erken hasat edip daha fazla gelir elde etmeyi planlayan üreticiler, bir yandan yağmur, diğer yandan tüccarın depodaki ürünü piyasaya sürmesi nedeniyle zor durumda kaldı.
Piyasadaki arz yetersizliğini dikkate alarak, depolarda filizlenmeye başlayan geçen yılın ürününü piyasaya süren tüccarlar, soğanın fiyat yükselişini frenledi.
Yumurtalık İlçe Tarım Müdürü Cihangir Çay, şu an soğuk hava depolarında bekleyen soğanların hemen hemen hepsinin filizlenmeye başladığı için piyasaya sürüldüğünü bildirdi.
Nisan yağmurlarının hem toprak altındaki hem de hasat edilip çuvallara doldurularak tarladan sevkıyat için bekletilen soğana zarar verdiğini ifade eden Çay, ''Bu soğanların kalitesi düştüğü için düşük fiyatlarla alıcı buluyor. Soğan piyasası adeta alt üst oldu. Ama şimdiden fiyatla ilgili bir şey söylemek doğru değil. Biraz bekleyip havalar ısınınca piyasaya girecek soğanın hangi fiyatlarla satılacağını görmek lazım. Ayrıca, depolarda ne kadar soğan var bilmiyoruz, fiyatlar her an değişebilir'' diye konuştu.

-TOHUM SIKINTISI-

Soğan üreticisi Kemal Yılmaz ise bu yıl soğandaki sıkıntının ekim döneminde başladığını belirterek, ''Ekim döneminde tohum bile bulamadık. Suriye'den, Kıbrıs'tan tohum getirttik. Sezon başlarında tüccar soğanın dekarına 2.500 lira fiyat veriyordu. Ama yağmurdan çürüyen soğanlar piyasayı mahvetti, şimdi satamıyoruz'' dedi.
Yılmaz, kalitesi bozulan soğanın düşük fiyatlarla alıcı bulduğunu ve piyasa dengelerinin bozulduğunu belirterek, ''Depolarda bekletilen soğanlar, yeni sezon ürününe rakip oldu. Bu da piyasadaki soğan miktarının artmasına ve dolayısıyla fiyatların düşmesine neden oldu. Dönümü 2.000 liraya soğan alan tüccarlar var, onlar ne yapacak bilmiyorum. Biz soğanı erken hasat etmeyi ve yüksek fiyattan satmayı planlıyorduk ama hayal kırıklığı yaşadık. Kilosunu 1,5 liradan satmayı planladığımız soğan 50 kuruşa gidiyor'' diye konuştu.

-SOĞAN İŞÇİLERİNİN ÇİLESİ-

Soğan hasadında çalışan ve çoğunluğu Güney Doğu'dan gelen işçiler de aniden bastıran nisan yağmurları nedeniyle zor durumda kaldı.
Üretici zarar gördüğünden kendilerinin de toplama işçiliği bedelini alamadıklarını belirten tarım işçilerinden Şanlıurfa'lı Hasan Karataş (34), ''Beş çocuğum var ve hepsi tarlada. Aç susuz, kötü koşullarda barınarak ayakta kalma mücadelesi veriyoruz. Yedi çuval soğan toplarsak bir yevmiye kazanıyoruz. Yevmiyemiz 21 lira. Bunun 2 lirasını ise elciye veriyoruz. Soğanın sökülmesi, kesilmesi, çuvallara doldurulması, çuvalların dikilmesi gibi bütün işleri biz yapıyoruz. Soğan işi bu yıl bizi de üzdü'' dedi.
Ömer Aslan ise dört çocuğuyla beraber çalıştıklarını, gün boyu sadece 25-30 çuval soğan topladıklarını, kazandıkları paranın da günlük 25 lirayı geçmediğini söyledi.
Bu arada, 7 yaşındaki Lila Güngör de çıplak ayakları ve minik bedeniyle ekmek mücadelesi veren ailesine destek oluyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı