Öne Çıkanlar pastane denetimi chicago borsası tarım mikado kayısı muğlada yağmur

Bu haber kez okundu.

Güneydoğu'da hasat mevsimi başladı
 Son yıllarda yaşanan kuraklığın ardından bu yıl Nisan yağmurları ile yüzü gülen çiftçi, bereketli ürünü almanın sevincini yaşıyor. Nisan yağmurları nedeniyle mercimekte hasarın olduğu bildirilirken, arpa ve buğdayda ise rekoltenin verimli olduğu belirtiliyor.
Mardin’in Kızıltepe ilçesine Bağlı Gürmeşe Köyü'nde çiftçilik yapan Hasan Dinler, yaşanan kuraklıktan sonra bu yıl yaşana yağışlar ile ekinlerin iyi olduğunu aktardı. Yamanlar Köyü'nde tarımla uğraşan İzzeddin Yaman, mercimek hasadının iyi olmadığını dile getirdi.Yaman, "Buğday ve arpa iyi. Arpa bir dönümde 12-13 ölçek veriyor. Mercimek ise 150, en fazla 200 kilo veriyor. Geçen senelere göre yağış yoktu. Bu sene çok iyi." diye konuştu.
Mercimek ekili 15 dönümlük araziyi bir saatte biçtiklerini ifade eden Biçerdöverci Ramazan Taşdelen ise, buğday ve arpanın 25 dönümünü bir saate ancak biçebildiklerini söyledi.20 ile 25 gün arasında biçim yaptıklarını dile getiren Taşdelen, maliyetlerden şikayetçi oldu. Taşdelen, "Hersene mazot 2,50 kuruştu.Bu sene 3,50 kuruş.Masrafımız zor çıkıyor.zaten çiftçide zor durumda.Bir ton gübre olmuş bin 500 lira.Bizde pahalı biçmesek kurtarmıyor bizi.Şaşırdık kaldık.nasıl yapacağız bilmiyoruz. Biçerin deposunu daha önce 600-700 liraya dolduruyorduk şimdi ise bin, bin yüz liraya dolduruyoruz." şeklinde konuştu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı