Öne Çıkanlar mikado kayısı muğlada yağmur chicago borsası ayçiçeği çit mazı fidanı dikimi

Bu haber kez okundu.

Halden 50 kuruşa çıkan domates 6 lirayı gördü
Yetkililer domatesin haldeki fiyatının 50 kuruş ile 1 TL arasında değiştiğini belirterek, yüksek etiket fiyatı için gıda perakendecilerini suçladı. Türkiye Meyve ve Sebze Komisyoncuları Fedarasyonu Başkanı Burhan Er, domates, sivri biber ve dolmalık biberin fiyatlarında geçen seneye göre düşüş olduğunu belirterek halden çıkan ürünlerin market tezgahlarına konmasından sonra denetim yapılması gerektiğini savunuyor. Er, “Halden 50 kuruş ile 1 TL’ye çıkan domates marketlerde ciddi fiyatlara satılabiliyor. Burada ciddi denetim gerekiyor. Serbest ticaretle meydan boş kaldı. Geçen yıl üreticiden 1 TL‘ye çıkan domates bu yıl 60 kuruş. Bunun markete yansıması çoğu zaman görülmüyor. Tüketiciye büyük görev düşüyor. Domatesin kilosunu 5 TL’ye alıyorsa bu fiyatın nedenini araştırmalı” dedi.

Biz ucuz satıyoruz

Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği Başkanı Mehmet Nane ise bu konudaki tartışmaya girmedi ve domateslerin hepsinin aynı olmadığını vurguladı. Organize perakendenin ürünü doğrudan üreticiden aldığını ve avantajı tüketciye yansıttığını belirten Nane, ürünün halden aldığı zaman üstüne hal rüsumu ve yüzde 20 nakliye konulduğunu hatırlattı. Domatesin fiyatı, halde 50 kuruş ile 1 TL arasında değişiyor. Son basamakta ise ürünün fiyatı ortalama 3 TL olurken 6 TL’lik etiketler de görüyor.

Yılda 106 kilogram domates yiyoruz

Geçen yıl Türkiye’de kişi başına en çok tüketilen gıda domates oldu.
TÜİK verilerine göre Türkiye’de vatandaşlar, 2010-2011 piyasa döneminde kişi başına 106 kilogram domates tüketti.
Türkiye’de 2010-2011 piyasa döneminde yaklaşık 10 milyon ton domates üretildi.
Bu üretimin 7.8 milyon tonu yurtiçinde tüketildi. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı