Öne Çıkanlar jakaranda ağacı hünnap fidanı vişne fidanı bekir pakdemirli can erik hasadı

Bu haber kez okundu.

​​​​​​​Hünnap Fidanı ve Hünnap Meyvesi Nedir

Hünnap çok bilinmeyen bir şifa kaynağıdır. Olgunlaşmamış meyveleri yeşilken olgunlaştıkça kırmızı tonlarına döner, doygun bir renk almaya başlar. Şekil olarak zeytine benzer ama zeytinden bir buçuk iki kat daha iridir. Ceviz büyüklüğüne kadar yetişen bir meyvesi vardır. Oldukça lezzetli ve faydalıdır.
Çekirdeklerinin her iki tarafı da sivri ve sert sağlam bir kabuk içindedir. Hünnap fidanı 3-4 metre boylarına ulaşan sık dalları ve dikenleri olan bir ağaç haline gelir. Ilıman iklimleri sever ve ülkemizde yetiştiriciliği olması gerektiğinden daha az miktarda yapılmaktadır.

Hünnap fidanının meyvesi nasıl tüketilir
Hünnap farklı şekillerde tüketilebilir. Meyvelerini taze olarak veya kurutup tüketebilirsiniz. Kurutulan hünnap fidanı meyvesi ve dalları çay yapılarak tüketilebilir. Tam olgunlaşmış meyveleri gerçekten çok lezzetlidir. Hünnap meyvesinden reçeli, marmelatı yapılmaktadır.

Hünnap fidanı Meyvesinin Faydaları
Alternatif tıp kitaplarında ve halk araında görülen bilinen faydaları bronşit, astım benzeri akciğer ve solunum hastalıklarında etkili olduğu görülmektedir. Balgam söktürücü, kabızlık giderici, idrar yolu rahatsızlıklarında fayda gösteren hünnap meyvesi doğal bir şifa kaynağı olarak görülüyor. Bu bilgiler internet ortamında ve halk arasında rastlanan bilgilerdir. Tedavi amacıyla kullanmadan önce muhakkak bir hekime danışılması gerekmektedir.

Hünnap Fidanı Nasıl Yetiştirilir?

hünnap fidanı satın alHünnap fidanı ılıman iklim bitkisidir. Soğuğa karşı direnci olsa da erken donlarda çiçeklenme dönemine giren bitki dondan zarar görebilmektedir. Humuslu, kumlu ve geçirgen toprakları seven hünnap fidanında ağacın tutma oranını arttırmak için tüplü hünnap fidanı satın alınırsa daha iyi olacaktır. Mersin’in Mut ilçesinde faaliyet gösteren e-fidancım sitesinden tüplü hünnap fidanını inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,