Öne Çıkanlar fakıbaba Gıda vairo badem çeşidi şiddetli yağış ağaç budaması

Bu haber kez okundu.

Iğdır'da Kayısı Hasadı Başladı
Türkiye'nin en güzel sulu kaysısının yetiştiği Iğdır'da yetişen kaysılar başta İstanbul,Ankara ,İzmir ,Erzurum,Bursa gibi büyük iller ile çevre il ve ilçelere gönderiliyor.

İstanbul da "Tokaloğlu veya Iğdır kaysısı" olarak satılan kaysının bu sene bahçede fiyatı 1.5 TL ile 2.5 TL'den başlıyor.

Kaysı alıp satan Atış Bağrı "Bu sene kaysı az en son Yağan dolu kaysılara zarar verdi. 1.5 TL ile 2.5 TL aldığımız kaysıları kalitesine göre ayırıp büyük şehirlere gönderiyoruz oralarda da 3 ile 5 TL çıvarında satılıyor. Kaysı Kalbin dostudur Cilde ve kanser hastalığına iyi gelir.cinsel gücü artırır her derde davadır. "dedi.

Kayısı Üreticisi Turgay Bağrı, yaptığı açıklamada, Türkiye'de açık arazide ilk kayısı hasadının Iğdır'da yapıldığını kaydetti.

Bu yıl ilçe genelindeki bin 200 dönüm kayısı bahçesinden yaklaşık 11 bin ton ürün hasadının yapılacağını ifade eden Bağrı, Şimdilik meyvenin iç piyasaya sunulmasının yapıyoruz.
Erzincan'dan gelerek Iğdır'a kaysi alımı yapan ve büyük şehirlere gönderen Şevki Kılıç, ve Bünyamin Bahar ,"8 yıldır bu işi yapıyoruz. Iğdır kaysısı sofralık olduğu için tercih ediliyor.bu sene 100 ton kaysı almayı planlıyoruz.karda etmiyoruz zararda idare ediyoruz.Bu sene erken hasattan dolayı sıkıntımız var.Mut kaysisi de aynı anda çıkınca fiyatlar düşük oldu"dediler.

Kaysı Üretimi ile ilgili olarak bir açıklama yapan Iğdır tarım il müdürü M.Nuri Turan'da "Iğdır'da meyvecilik gelişiyor. Kurulan iki meyve suyu fabrikası vatandaşı meyveciliğe yöneltiyor. Çiftçi kendini yenilemeli yenilerse para kazanır. İlimizde sofralık kaysı çeşidi üretilmektedir 105 bin ağaç var duruma göre 10-15 bin ton arası kaysı elde ediliyor.Bu sene Üretim 15 bin ton çıvarında olur. " dedi.

Kaysı bahçelerinde kaysı toplamaya erkeklerin yanı sıra bayanlar ön plandaydı. Bayanlarda kaysı toplamaya yoğun ilgi vardı.

Kaysı toplamaya gelen bayanlar çoğunlukla işsiz oldukları için Evlerini geçimini sağlamak amacıyla, bazıları yakında olacak düğünleri için çeyiz hazırlığı için çalıştığı bazılarının ise eşinden boşandığı ve geçinebilmek için kaysı toplamaya geldiklerini belirttiler.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı