Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

İhracat üzüm üreticisinin yüzünü güldürdü
Türkiye’de ilk turfanda sofralık Sultaniye çekirdeksiz üzümünü yetiştiren, Buldan’ın Yenicekent Beldesi ile Bölmekaya, Oğuz, Doğan ve Mahmutlu köylerinden üzüm ihracatı için kesimler başladı. Alaşehir ve Sarıgöl ilçelerinin köylerinden gelen işçilerin gerçekleştirdikleri kesim sonrası üzümler yine aynı yerde kasalanıp soğuk havalı TIR’lara yüklenerek yurt dışına götürülüyor.

Bu yıl havaların yağışlı olması nedeniyle baş gösteren Mildiyö hastalığı ve bazı bağlarda dolunun neden olduğu hastalıklar, üzüm üretimini geçen yıllara göre azalttı. Bu da üzüm fiyatlarının yükselmesini beraberinde getirdi. Hastalıklardan etkilenmeyen bağlarda, üretici üzümün kilosunu 90 kuruş ile 1 lira arasında satıyor. Bağlardaki hastalıklardan korunmak için önceki yıllara oranla daha çok ilaçlama yapıp zararı en aza indirdiklerini dile getiren üreticiler kendilerini yönlendiren İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerine teşekkür etti.

MANİSA’DA HASAT HAZIRLIĞI

Manisa’nın Sarıgöl İlçesi’nde dolu nedeniyle sıkıntılı günler geçiren Sultaniye üzüm üreticileri, hasada sayılı günler kala talebin fazla olması nedeniyle umutlandı. Sarıgöl Ovası’nda yetiştirilen dünyaca ünlü çekirdeksiz, sofralık sultaniye üzümü hasadına 15 Ağustos’ta başlanacak. Üzüme talebin fazla olması nedeniyle üretici sevinçle hasada hazırlanıyor.

Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, 2011 yılı için ilçede beklenen üzüm rekoltesinin 240 bin ton olduğuna dikkati çekerek bunun 40 bin tonunun sumalık ve kurutmalık olarak tespitinin yapıldığını kaydetti. 200 ton üzümün ise yaş olarak piyasaya sürüleceğini ifade eden Ülgen, "Dolu nedeniyle yaş üzüm rekoltesinde yüzde 30’luk düşüş var. 1 kilo üzümün maliyeti 87 kuruş. Tüccarın sultaniye üzümünü kilosu 1 liradan alması bekleniyor. Piyasada üzümün de az olması nedeniyle talep fazla. Bu da mahsulünü satmak isteyen çiftçi için umut oldu" dedi. (DHA)
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,