26 Haziran 2017 Pazartesi

İncir çeşitleri Mersin’de koruma altında

Aydın İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, incir çeşitlerini korumak amacıyla Mersin’de genetik kaynak bahçesi oluşturdu.

05 Haziran 2017 Pazartesi 10:57
Bu haber 147 kez okundu
İncir çeşitleri Mersin’de koruma altında
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 

Özellikle incir üzerinde çalışma yapan Aydın İncir Araştırma EnstitüZiraat Mühendisi Arzu Ayar, yürüttüğü proje kapsamında, ülkenin en güzel ve birbirinden farklı incirlerini, Mersin’in Erdemli İlçesine bağlı Alata Mahallesinde bulunan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde oluşturulan genetik bahçede korumaya alınmış durumda. 

Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nün (TAGEM) gerçekleştirmiş olduğu grup toplantısında alınan karar doğrultusunda Aydın İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Aydın ve Mersin’de 273 dişi ve 58 erkek incir türünü korumak ve gelecekte yok olmamaları için genetik kaynaklar bahçesi oluşturdu. Geçen yıl Ziraat Mühendisi Arzu Ayar’ın kontrolünde yetiştirilen 273 dişi incir fidanı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde oluşturulan genetik bahçede korumaya alınırken bu yıl Aydın’da bakımı yapılan 58 erkek incir fidanı büyüdüğünde Alata’daki genetik bahçede koruma altına alınacak. 

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ziraat Mühendisi Arzu Ayar, “Geçen sene 273 adet dişi genotif ve çeşidin fidanlarını ürettik Alata’ya gönderdik. Bu sene de 58 adet erkek incirin erkek incir genotif ve çeşidinin fidanların üretip yine Alata’ya göndereceğiz. Amaç Alata’da bir düblikasyon bahçesi oluşturmak. İncirliova’da da genetik kaynak parselimiz var. Yine aynı şekilde TAGEM grup toplantılarında alınan karar gereği Alata’da da aynı şekilde bir düblikasyon bahçesi, genetik kaynaklar bahçesi oluşturup incir çeşidimizi ve genotiplerimizi koruma altına almayı amaçlıyoruz” dedi. 

30 BİN FİDAN ÜRETİYORUZ

Enstitüde yetiştirilen fidanlar hakkında bilgi veren Aydın İncir Araştırma Enstitüsü Müdürü Selim Arpacı ise, “Enstitümüzde toplam 30 binin üzerinde incir fidanı var. Bu fidanlar daha çok üretim için. Çiftçilerimize yönelik ama bizim tabi ki araştırma amaçlı genetik kaynakların muhafazası  ve korunması amaçlı da ürettiğimiz parseller var. Genetik bahçe için yetiştirilen 58 adet erkek incir çeşidinin yanı sıra burada 15 tane dişi çeşit ve 5 tane de erkek tozlayıcı çeşit fidanı var. Üreticinin en çok tercih ettiği kurutmalık sarı lop incir çeşidinin fidan sayışa daha fazla. Bu fidanları biz mart ayının sonunda torbalara şaşırttık. Fidanlığımızda gördüğünüz gibi otomatik gübreleme ve sulama sistemi mevcut. Otomasyon var. Bu sayede fidanlarda çok fazla ot, ya da toprak hastalıkları gibi bulaşma söz konusu olmuyor.  Standart sertifikalı fidana uygun yetiştiricilik yapıyoruz” diyerek sözlerine son verdi. 

İncir fidanlarının bu yıl 8 TL’den satıldığını ifade eden Arpacı, önümüzdeki sezonda fidan fiyatlarının 10 TL’ye yükseleceğini söyledi. 

Haber Kaynağı: Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV