Öne Çıkanlar mikado kayısı muğlada yağmur chicago borsası ayçiçeği çit mazı fidanı dikimi

Bu haber kez okundu.

İslahiye'de Üzüm Hasadına Başlandı
Sabahın erken saatlerinde başlayan ve imece usulu yapılan hasatta, kadınlar üzümleri keserken, erkekler kasalara doldurulan üzümleri kamyonetlere taşıyor. Yaklaşık 40 dereceye varan sıcağın altında çalışan işçiler, akşam saatlerinde kadar üzüm kesiyor.

İlçeye bağlı Altınüzüm, Boğaziçi ve Yeşilyurt beldeleriyle, köylerinde başta

"Antep karası" ve çekirdeksiz sofralık üzüm olmak üzere 4 çeşit üzüm hasat ediliyor. Bağda çalışan kadın işçiler günde 20, erkeklerse 25 TL kazanıyor.

Hasat edilen üzümler, kamyonetlerle satılmak üzere farklı illere gönderiliyor ya da ihraç ediliyor.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Yanar, bölgede 100 bin dekar alanda bağcılık yapıldığını, bu yıl rekoltenin 100 bin ton civarında gerçekleşmesinin beklendiğini belirtti.

Yanar, ilçede hasadına başlanan üzümün büyük kısmının iç piyasaya verildiğini, bir kısmının da Rusya, Romanya, Ukrayna, Kuveyt ve Suudi Arabistan gibi ülkelere ihraç edildiğini kaydetti.

Ziraat Mühendisi Yüksel Şahin de "Entegre Kontrollü Ürün Yönetimi" projesi kapsamındaki üzüm bahçelerinde üretimin her aşamasının, ziraat mühendisleri tarafından kontrol edildiğini dile getirdi.

İslahiyeli üzüm üreticisi Ömer Soylu ise 19 yıldır bağcılıkla uğraştığını belirterek, girdi maliyetlerinin yüksekliğinden yakındı, üreticilerin teşvikle desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

Muhabir: Zekeriye Şimşek / Adem Yılmaz / Sevil Çelik

Yayıncı: J.Jale Durgun - GAZİANTEP


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı