Öne Çıkanlar jakaranda fidanı hünnap meyvesi badem fidanı kredi borçları şiddetli yağış

Bu haber kez okundu.

Karacabey'de salçalık domates hastalığa yenik düştü
Domates üretimiyle bilinen Karacabey Ovası'nda yaşanan yaprak yanıklığı ve mildiyö hastalığı nedeniyle salçalık domateste 400 bin tona yakın verim kaybı bekleniyor.

Karacabey Ziraat Odası Meclis Başkanı Nuri Karaca, AA muhabirine, Bursa'nın Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçeleri ile Ege bölgesindeki birçok üretim yerinde domates üreticilerinin, 1,5-2 aydır hastalıkla mücadele ettiğini söyledi.

Yaprak yanıklığı ve mildiyö hastalığının, domatesin verimini olumsuz etkilediğini ifade eden Karaca, ''Önlem alınmasaydı ürünün tamamını kaybedebilirdik. İlaçlı mücadele sürüyor ancak yine de kayıp büyük olacak'' dedi.

Karacabey'de 100 bin, Mustafakemalpaşa'da da 30 bin dekar alanda domates üretimi yapıldığını vurgulayan Karaca, şöyle devam etti:
''İlçemizdeki üretimin yüzde 90'ı salçalık. Sadece Karacabey'de hastalık yüzünden ürün kaybı 400 bin tonu bulacak. Diğer üretim yerlerini de dikkate alırsanız, ürün kaybı çok daha fazla olacak. Bu hastalık, birçok yerde yüzde 50'ye varan ürün kaybına yol açtı. Salça üretimi ve ihracatı da bu durumdan olumsuz etkilenecek. Ayrıca bu durum, fiyatlara ister istemez yansıyor. Bölgemizde hasat bir hafta sonra başlayacak. Ege bölgesindeki rekolte düşüklüğü sebebiyle yaz döneminde sofralık domatesin ucuzlamasını beklemiyorum. Bu sene ucuz domates hayal gibi görünüyor.''

Oda Başkanı Hasan Karahasanoğlu ise mildiyö hastalığının daha çok, erken ekilen ve çok dallanıp budaklanan domateslerde zarara yol açtığını belirterek, ''Mildiyö, bir mantar hastalığıdır. Uygun hava şartları olursa çok şiddetli, saldırgan bir yayılma gösteriyor. Gündüz rüzgar yok, çok da sıcak olunca hastalığın yayılması için müsait bir ortam oluşuyor. Şu anda ilçedeki domateslerde, hastalık belirtisi olanlar var, ilerlemiş safhada olanlar var'' diye konuştu.  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı