Öne Çıkanlar chicago borsası hatay tarım fuarı ığdır pamuğu interfresh fuar muğlada yağmur

Bu haber kez okundu.

Karanfil Yaprak Bükenleri ile Mücadelede Alınacak Önlemler Belirlendi
ANKARA (ANKA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, üzerinde bulundukları bitkilerin gözlerini, çiçeklerini ve yapraklarını yiyerek veya meyvelerini kemirerek zarar oluşturan “karanfil yaprak bükenleri” ile mücadele için bir dizi önlem aldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Karanfil Yaprak Bükenleri İle Mücadele Hakkında Yönetmelik”i Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik kapsamında, karanfil yaprak bükenlerinin varlığının tespiti, yayılmasının engellenmesi ve mücadelesinin yapılması amacıyla alınması gereken asgari önlemler belirlendi. Buna göre, karanfil yaprak bükeni ile bulaşık olmayan karanfiller bir yerden bir yere nakledilebilecek. Ancak, karanfil yaprak bükeni ile bulaşık olan karanfil kültürlerinden elde edilen karanfiller bir yerden bir yere nakledileceği zaman bulaşık olmayacak şekilde zararlı organizmaları elimine etmek için budama veya ayıklama gibi mekanik mücadele yöntemleri uygulanacak.

Mekanik mücadele yöntemlerine istisna olmak üzere, karanfil yaprak bükeni ile çok az bulaşık olan karanfil kesme çiçekleri her yıl 16 Ekim - 30 Nisan tarihleri arasında dolaşıma girebilecek. Karanfil yaprak bükeni ile bulaşık karanfil fidesi ve kesme çiçeklerin bulundurulması yasak olacak.

Bilimsel amaçlı testler ve seleksiyon çalışmaları için yeterli karantina tedbirlerinin alındığı durumlarda ise karanfil yaprak bükeni ile çok az bulaşık olan karanfil kesme çiçeklerinin her yıl 1 Mayıs-15 Ekim tarihleri arasında dolaşımına izin verilebilecek. Karanfil yaprak bükenlerinin konukçusu olduğu bitkilerin üretim bölgelerinde, zararlı organizmanın yayılmasını engellemek ve kontrol altına almak amacıyla gerektiğinde Bakanlıkça ilave önlemler alınabilecek. Bu Yönetmelik hükümlerine aykırı davrananlar hakkında 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu uyarında idari yaptırım uygulanacak.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi