Öne Çıkanlar erkunt traktör çit mazı yetiştiriciliği kırsal kalkınma yatırımları çiftçi saksıda limon yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Kargalı köyü cevizle kalkınacak
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kargalı köyüne vatandaşların gelirine katkı sağlamak için ceviz fidanları dikti.

Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli’deki tüm köylerde bilinçli tarımı geliştirmek amacı ile çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi, Gebze ilçesi Kargalı köyüne kırsal kalkınmayı sağlamak amacı ile çalışma başlattı. Büyükşehir Belediyesi, TEMA Kocaeli Şubesi ve Honda Türkiye A.Ş ile ortaklaşa yapılan çalışma ile köyün çevresi Chandler ve Pedro türü ceviz fidanları ile kaplandı. Büyükşehir Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şefliği tarafından yürütülen çalışmalar bu kez Gebze ilçesi Kargalı köyünde sürdü. TEMA Kocaeli Şubesi ve Honda Türkiye A.Ş ile ortaklaşa yapılan çalışmada, köy tüzel kişiliği arazisine ceviz fidanları dikildi. Çalışma ile hem çevre sağlığına hem de köyde yaşayan vatandaşların ekonomisine katkı sağlanması amaçlandı.

        TOPRAK ANALİZİ YAPILDI
        Kargalı köyündeki fidan dikimi için öncelikle toprağın verimliliği ve uygunluğu için bilimsel çalışma yapıldı. Büyükşehir Belediyesi ziraat mühendisi ve veteriner hekimlerince tahlil ettirilen toprağın dikim için uygun olup olmayacağı belirlendi. Bunun için toprağın organik madde durumu, PH’ı, tuzluluğu, kireç oranı, bitki besin elementleri olan azot, fosfor ve potasyumca toprağın ne durumda olduğu anlaşıldı.
        Bölgeye geç donların olduğu bölgelere tavsiye edilen ve çok verimli bir tür olan Chandler ile tozlayıcı özelliği olan Pedro çeşidi ceviz fidanları dikildi. 100 yıl yaşayabilen ve meyvesi ile ağacının kerestesinden yararlanabilen ceviz ağaçları hastalıklara karşı dayanıklı olması özelliğiyle de avantajlı. 60 yaşındaki ceviz bahçesindeki kereste gelirinin arsa gelirini aştığı hatırlatılarak, köyde yaşayan vatandaşlar için uzun vadede ekonomik olduğu belirtildi.

Kargalı köyü muhtarı Basri Güneş yapılan çalışmadan çok memnun olduklarını söyledi. Güneş, “Köyümüze gelir kaynağı sağlayacak olan ceviz fidanlarına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ziraat mühendisi ve veteriner hekimlerinin teknik desteğiyle çok iyi bakacağız.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,