Öne Çıkanlar Gıda makam aracı mikado kayısı chicago borsası özel sektör teşvikleri

Bu haber kez okundu.

KAYISI ADAPTASYON BAHÇESİ KURULDU

Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından Kayısı Adaptasyon bahçesi kuruldu. Kayısı bahçesi 18 farklı sofralık kayısı çeşidinden 7x7 m mesafede kurulmuş olup, Diyarbakır koşullarından yetiştirilebilecek kayısı çeşit veya çeşitlerinin belirlenmesi amacıyla kuruldu.

Fidan üretimi Ziraat Fakültesinde gerçekleştirilmiş olup, aşı kalemleri Malatya Kayısı Araştırma İstasyonundan temin edildi ve bahçenin tamamında yaklaşık 250 ağaç bulunuyor. Bahçe şu an 3 yaşında olup şimdiye kadar vejatatif gelişim parametreleriyle ilgili olarak yıllık periyotlarla, sürgün uzunluğu, anaç gelişimi, aşı yeri gelişimi ve kalem gelişimi ölçülmektedir. Önümüzdeki yıldan itibaren çiçek ve meyve verim ve kalite parametreleriyle ilgili fenolojik ve pomolojik ölçümler alınması planlanıyor ve bir yüksek lisans tezi olarak takip ettirilmesi düşünülüyor.

Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı