Öne Çıkanlar Gıda çiftçi Adilcevaz biber yarışması manisa

Bu haber kez okundu.

Kayısı Ağaçlarında Monilya Hastalığı Uyarısı
Çiçek, yaptığı yazılı açıklamada, Malatya için ve kayısı yetiştiriciliği için önemli olan bir dönemin yaşandığını, bu dönemde kayısı ağaçlarının büyük oranda çiçek açtığını belirtti.

Malatya'nın yüksek bölgelerinde ise gelecek günlerde bu evrelerin tamamlanacağını kaydeden Çiçek, "Geçtiğimiz yıl ilimizin doğusundan başlayan çiçeklenme başlangıcının ilk görünmesi 7 Mart tarihindedir. Bu yıl ise 16-17 Mart tarihlerinde ilk çiçeklenme görülmüştür. Bu da kayısı ağaçlarının geçen yıla göre yaklaşık 10 gün geç çiçek açtığını göstermektedir" dedi.

Kayısı ağaçlarının ilkbahar donundan zarar görmemesini umut ettiklerini belirten Çiçek, kayısı tarımında önemli bir hususa dikkat çekti.


Çiçek, şunları aktardı:

"İçinde bulunduğumuz günlerde kayısı ağaçlarının çiçek evresinde olması ve iklimin Yağmurlu ve havanın kapalı olması nedeni ile bazı hastalıkların artmasına uygun ortam oluşmaktadır. Bu ise gerek ağaçların gelişme fizyolojisinde gerekse de meyve miktar ve kalitesinde zararlara sebebiyet verecektir. Bu dönem özellikle kayısı ağaçlarında sık görülen monilya hastalığının artarak ortaya çıkacağı ortam bulunmaktadır. Bu nedenle bundan önce ilaçlama yapmış olsa da son 2-3 gündür Yağan yağmur, kapalı hava ve çiçek döneminde olması nedeni ile bahçenin konumu, ağaçların bakım ve yaşına bağlı olarak gerekirse ikinci ilaçlamanın yapılması gerekmektedir. Aksi halde monilya hastalığı yaygınlaşacağından ağaçlarda kurumalar başlayacaktır."  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı