Öne Çıkanlar muğlada yağmur aa tarım kapanış fiyatı mikado kayısı

Bu haber kez okundu.

Kayısı ihracatı üreticiyi sevindirdi

İlçe Tarım Müdürü Levent Abaş yaptığı açıklamada, Doğu Akdeniz Bölgesi'nde Toros Dağlarının güney eğiminde yer alan ilçenin, mikro klima iklimi özelliğiyle kayısı üretimi için coğrafi açıdan en ideal bölge konumunda olduğunu belirtti.

Türkiye'nin sofralık kayısı tüketiminin yüzde 70'inin Mut'tan, kalan yüzde 30'luk bölümünün ise Akdeniz kuşağındaki diğer yörelerden karşılandığını belirten Abaş, Bu yıl rekolte ve kalite üreticinin yüzünü güldürürken, bir başka sevindirici gelişme de ihracatta yaşandı. Rusya'ya ağırlıklı olmak üzere Bulgaristan ve Romanya ülkelerine kayısı ihraç ediyoruz. 21 Mayıs’tan bu yana bin 550 ton kayısı ihraç edildiğini ifade eden Abaş hedefin 20 bin ton olduğunu söyledi.

2011 yılı itibarıyla 55 bin 240 dekarlık kayısı bahçesinin kayıt altına alındığını kaydeden Abaş, “İlçede ağırlıklı olarak, precoce de Thriyinthe, Septik, İtalyan, Tokalı, Tokaloğlu, Bebeko, Karacabey, Ninfa, Şekerpare ve Çağataybey cinsi kayısı üretimi yapılıyor. Havaların biraz serin olması nedeniyle hasat biraz gecikse de bu yıl kayısılar oldukça kaliteli. Çiftçi kayıt sistemine göre kayıtlı ağaçlarımızdan yaklaşık 75 - 80 bin ton arasında bir üretim beklemekteyiz. Yaklaşık 20 bin tonun üzerinde ihracat hedeflenirken bundan ilçe ekonomisine 25-30 milyon dolarlık bir gelir sağlanması bekleniyor” diye konuştu.

Kayısıların hasatla birlikte 10 TL’den piyasaya sunulduğunu aktaran Abaş, “Daha sonra fiyatlar normale inerek 1,5 ila 2 TL arasında değişti. Şu anda ihracatlık kayısı çeşitlerin kilosu 1,5 ile 2 TL arasında alıcı buluyor. Yurt içi piyasaya ise 1 TL ile 1,50 TL arasında fiyatla ürün sunuluyor. Meyve suyu yapımında kullanılan çeşitler ise 30 ile 40 KR’ dan satılıyor. Bu durum, kaliteli üretimin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Çünkü kaliteli çeşitleri üretenler, oluşan fiyatlardan son derece memnun” ifadelerini kullandı.

Adı kayısı ile sembolleşen Malatya'nın kurutmalık çeşitlerde, Mut'un ise sofralık kayısı çeşitleriyle piyasaların lideri olduğunu söyleyen Abaş, “Bu nedenle Malatya kurutmalıkta biz ise sofralıkta rakip tanımıyoruz. Sofralık çeşitlerdeki liderliğimiz önümüzdeki yıllarda daha da güçlenecek. Çünkü teknolojik, eküy, entegre ve kontrollü üretim yöntemi tekniği ile tarım konusunda önemli mesafe alıyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı