Öne Çıkanlar pastane denetimi yetiştiricilik kursu chicago borsası ayçiçeği yetiştiriciliği tarım

Bu haber kez okundu.

Kayısıda Şarka Hastalığı İddiaları
Asma, kayısıda şarka hastalığı iddialarına yönelik yaptığı yazılı açıklamada, İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin 7 Haziran 2010 tarihinde kurulduğunu hatırlatarak, 2011-2012 eğitim-öğretim döneminde Malatya'nın ihtiyaç duyduğu Bahçe Bitkileri Bölümü ile eğitim hayatına başladığını belirtti.

İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin ülke tarımına hizmet verme çalışmalarının yoğun şekilde devam ettiğini ifade eden Asma, Kayısı Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin de bugüne kadar kayısı konusunda önemli başarılara imza attığını bildirdi.

Avrupa'da ciddi sorunlara yol açan şarka hastalığına karşı Malatya'daki kayısı üreticileri ve teknik personele bilgilendirme çalışmaları yaptıklarını vurgulayan Asma, yine şarka hastalığına yönelik ilk bilimsel çalışmaların da İnönü Üniversitesi Kayısı Araştırma Merkezi'nde 2006 yılında başlatıldığını belirtti. Asma, şöyle devam etti:

"Şarka hastalığına dayanıklı yeni kayısı çeşitlerinin geliştirilmesi çalışmaları İnönü Üniversitesi tarafından maddi olarak desteklenmiştir. Projenin birinci dilimi 2008'de, ikinci dilimi ise 2012'de tamamlanmış, şarka hastalığına dayanıklı olduğu moleküler tekniklerle belirlenen kayısı fidanları Ziraat Fakültesinin araştırma ve deneme parsellerine 2012 yılında dikilecektir. İnönü Üniversitesi Kayısı Araştırma ve Uygulama Merkezinde, şarka hastalığıyla ilgili yürütülen çalışmalarda dünyada şarka konusunda uzmanlığıyla tanınan bilim insanı ve araştırma kuruluşlarından destek alınmakta ve ortak projeler yürütülmektedir. Şarka hastalığının Malatya'daki kayısı ağaçlarına bulaşmadığı, bugüne kadar bu hastalık ile ilgili her hangi bir sıkıntının yaşanmadığı, gerek konuyla ilgili tarım kurumları gerekse üreticilerimiz tarafından çok net olarak bilinmektedir."

Asma, dünyanın en önemli kayısı üretim merkezi Malatya'da şarka hastalığının sorun oluşturmaması için gerekli eğitim, bilgilendirme ve diğer çalışmaların paydaş kurumlarla ortaklaşa yürütüldüğünü kaydetti.

Muhabir: Tuba Karahan

Yayıncı: Önder Felek - Malatya


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı