Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Kaymakam Demiral: Altın çilek artık Suşehri’nde de yetiştirilebilecek
Suşehri Kaymakamı Mehmet Demiral, "Genelde Orta Amerika, Güney Afrika gibi sıcak bölgelerde yetişen altın çilek, İç Anadolu bölgesinde Suşehri’nde de yetiştirilebilecek. İmkân ve toprakların elverişli olduğu gözüküyor.’’ dedi.

        Suşehri ilçesine bağlı Çakırlı köyünden çiftçi Hüseyin Akpınar, ilçede deneme amaçlı ilk defa yetiştirmiş olduğu 'Altın Çilek' ürününü, Kaymakam Mehmet Demiral’a makamında tatma fırsatı sundu.

        Kaymakam Demiral, ‘’İlçemiz çakırlı köyünde bir çiftçimiz tarafından altın çilek yetiştiriliyor. Bize de bir numune getirmiş. Gerçekten benim için de şaşırtıcı oldu. Genelde Orta Amerika, Güney Afrika gibi sıcak bölgelerde yetişen altın çileğin, burada İç Anadolu bölgesinde yetiştirilmesi çok şaşırtıcı ve çok güzel bir şey olmuş. Çünkü ilçemizin toprakları çok verimli, her türlü ürünün yetiştirilebileceğini, altın çilek üzerinde bir kez daha görebiliyorum. Ülkemizde altın çilek artık Suşehri’nde yetiştirilebilecek.’’ dedi.

        Kaymakam Demiral, Türkiye'nin bereketli topraklara ve çalışkan insanlara sahip olduğunu ifade ederek, "Çalıştığımız taktirde çok güzel ürünler üreteceğimize inanıyorum. Altın çilek çok değerli bir meyve, fakat insanımız tarafından pek tanınmıyor. Çağımızın hastalığı obeziteyle mücadelede kullanılabileceği bilim adamları tarafından söyleniyor. İlçemizde böylesi bir faydalı ürünün yetiştirilmesinden çok memnun kaldım. Bu farklı ürünü ürettiğinden dolayı çiftçimize teşekkür ediyorum. Bu tür ürünleri üretmek için çiftçilerimize tavsiyede bulunuyorum. Bu konuda devlet olarak çiftçilerimizin her zaman yanındayız. Her konuda desteklerimizi esirgemeyeceğiz. Üretim artırmaya yönelik pek çok çalışmalarımız var. Bu anlamda ilçemiz olarak önemli bir yere gelmenin çabasındayız.’’ diye konuştu.

        Çiftçi Hüseyin Akpınar ise şunları ifade etti: ’’Fidesini Çorum’dan getirmiş olduğum altın çileği deneme amaçlı köyümde, evimin bahçesine diktim. Çok güzel de verim aldım. Sıcağı çok seven bir üründür. Hiç bir şekilde kimyasal ilaçlama yapmadan organik bir şekilde yetiştirdim. Bundan sonraki amacım da bu ürünü geniş çaplı üretime dayalı bir şekilde yapacağım.’’


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı