Öne Çıkanlar makam aracı tarım fuarları can erik hasadı fındık fiyatları arttı abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Kiraz üretimi revaçta
TÜRKİYE'deki muz üretiminin yüzde 43'ünü karşılayan Alanya, kiraz üretiminde de atağa geçti.
Tüketimin artması ve ihracat şansının yüksek olması üreticiyi kiraza yöneltirken, üretim son 7 yılda yüzde 60 oranında arttı.

Alanya'nın yüksek kesimlerinde yapılan meyve yetiştiriciliğinde geniş üretim alanı ve yüksek rekolteyle kiraz üretimi öne çıkıyor. Kadıyakası, Gören, Dikmetaş, Samsa ve Söğüt yaylası başta olmak üzere Güzelbağ, Mahmutseydi ve Demirtaş Mahallesi'nde son yıllarda genişleyen üretim alanına bağlı olarak ağaç sayısı ve rekoltede de büyük artış kaydedildi. 2006 yılında yaklaşık 11 bin ağacın yer aldığı 250 dekar alanda 300 ton kiraz hasat edilirken, 2013 yılında 467 dekar alanda, yaklaşık 22 ağaçta 480 ton kiraz yetiştirildi.

İHRACAT ŞANSI YÜKSEK

Alanya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Rüzgar, Alanya'nın yayla ve mahallerinde kiraz üretiminin giderek artığını söyledi. Kiraz üretimini daha da artırmayı hedeflediklerini belirten Rüzgar, şöyle konuştu:

"Son zamanlarda yüksek kesimlerde üretim alanları genişliyor. Kirazın getirisinden memnun olan çiftçiler imkanları ölçüsünde üretim alanlarını genişletiyor. Kirazın iç piyasada tüketiminin artması ve ihracat şansının yüksek olması da çiftçinin kiraza yönelmesini sağlıyor."

ÇİFTÇİYE DESTEK SÜRECEK

Çiftçilere geçen yıllarda olduğu gibi gerekli desteği vermeye devam edeceklerini dile getiren Rüzgar, "Yakın bir zamanda Alanya'nın yaylalarında ve rakımı yüksek mahallerindeki üretimiyle kiraz adından sıkça söz ettirecek. Mahmutseydi Mahallesi'nde ise son 5 yıldır düzenlenen 'Kiraz Festivali' önümüzdeki yıllarda da devam edecek" diye konuştu.
 

Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,