Öne Çıkanlar palmiye yetiştiriciliği ayçiçeği zararlıları ceviz bahçesi makam aracı lavanta

Bu haber kez okundu.

Kirazda İstediği Verimi Alamayan Üretici Umudunu Şeftaliye Bağladı
 Kirazda beklediği verimi alamayan meyve üreticileri, özellikle ihracat kirazında geçtiğimiz yıla göre üretiminin yüzde 60 oranında azalması üzerine, umudunu şeftaliye bağladı.

Lapseki'de yaklaşık 20 yıldır meyve üretimi yapan Mustafa Arabacı, kirazda bekledikleri ürünü alamayacaklarını belirterek, kiraz ağaçlarında meyvenin yok denecek kadar az olduğunu söyledi.

Şeftalide ise ürünün çok fazla olduğunu kaydeden Arabacı, "Kirazdaki açığımızı şeftali gelirinden kapatacağız. Geçtiğimiz yıl 10 bin kasa civarı şeftali üretiminin bu yıl 13 bin kasa olmasını bekliyorum. Fiyatlar da iyi giderse kirazdaki açığımızı şeftaliden kapatırız" dedi.

Lapseki İlçe Tarım Müdürü Galip Yılmaz ise ilçe genelinde her yıl ortalama 50 bin ton civarında şeftali üretiminin yapıldığını söyledi.

Üretilen şeftalinin yaklaşık 20 bin tonunun ihraç edildiğini belirten Yılmaz, şeftali üretiminin bu yıl çok iyi olduğunu kaydetti.

Üreticinin gerekli işçiliği gösterememesi durumunda üründeki kalitenin düşeceği uyarısında bulunan Yılmaz, "Biz ilçe müdürlüğü olarak meyve bahçelerini devamlı geziyoruz, üreticilerimiz bu konuda çok hassas davranıyor. Gerekli çalışmaları yapıyorlar. Gerek meyve seyreltmekte olsun, gerekse ilaçlama işlerini titizlikle sürdürüyorlar. Biz de müdürlük olarak gerekli çalışmaları yaparak üreticimizi bilgilendiriyoruz" diye konuştu.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,