Öne Çıkanlar genç çiftçi projesi can erik lavanta yetiştiricilliği ilaçlama uyarısı hatay tarım fuarı

Bu haber kez okundu.

“Kırmızı mercimek üretiminde ciddi düşüş yaşanıyor“
Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, bölgede yetişen ve dünyaca kaliteli konumda bulunan kırmızı mercimeğin üretiminin azaldığını ve bitme noktasına geldiğini söyledi. Bölgede doğal üretimin yapıldığını ve bölge üreticisinin ithal edilen GDO’lu ürünlerle baş edemediğini dile getiren Öter, 2007 yılında yaşanan kuraklık nedeniyle kırmızı mercimek üretiminin yüzde 80 azaldığını bildirdi. Yıllara göre ithalat ve ihracat rakamlarını referans gösteren Öter, Türkiye’nin 1980 yılından 2007 yılına kadar ihracatçı konumdayken 2011 yılında ithalatçı konuma geldiğini bildirdi.

Güneydoğu Anadolu’da yetişen kırmızı mercimeğin yüzde 95’inin Mardin Diyarbakır, Batman ve Şanlıurfa’da ekildiği bilgisini veren Öter, kuraklık nedeni ile üreticiyi korumak için uygulanan hububat, baklagil gümrük vergisi 28 Kasım 2007/26714 sayılı resmi gazetede yayınlanarak ciddi oranlarda düşürüldüğünü ve mercimek ithal edildiğini hatırlattı.

Öter, "Daha sonra üretim normale döndüğü halde, düşürülen vergiler aynı kaldı. Kontrolsüz bir şekilde sözde ihraç kaydıyla dışarıdan ithal edilen kırmızı mercimek, Türkiye’de işlenip, yerli mal adı altında birkaç firma tarafından iç piyasaya sürülüp, dağıtımı yapılıyor. Bu durum yerli mercimeğimizin fiyatının düşmesine neden olmakta çiftçimizi mağdur etmektedir. Devletimiz bu durumla ilgili önlem almazsa yerli mercimeğimizin ekimi gün geçtikçe azalacaktır. Gaziantep, Nizip ağırlıklı olan onlarca mercimek fabrikaları atıl duruma düşeceğinden, milli bir servet kaybının yanında dünyada marka olduğumuz kırmızı yerli mercimeğimiz ekilmediğinden, dışarıya bağımlı hale geleceğiz. Yeşil mercimekte de durum aynıdır. İç Anadolu bölgesinde yetişen yeşil mercimek şu anda hiç ekilmez hale geldi. İç piyasada satılan yeşil mercimeği tümüyle ithal eder duruma geldik." ifadelerini kullandı.

Kırmızı mercimeğe uygulanan gümrük vergilerinin yeniden düzenlenmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bir an önce gerekli önlemleri alması gerektiğini bildiren Öter, aksi halde çiftçiler mağduriyetinin devam edeceğini kaydetti. Öter, konuşmasına şöyle devam etti: "2010 yılında ithal edilen kırmızı mercimek 210 bin tondur. 2011 yılının ilk altı aylık rakamı ise 195 bin tonu aşmış olup, tarihi bir rekor kırılmak üzeredir. Mercimek ithalatının yüzde 95’i Kanada’dan, yüzde 5’i Çin, ABD, Avustralya’dan yapılmaktadır. Bu mercimeğe ödenen döviz yıllık 130 milyon dolar civarındadır. Biz doğal üretim yaptığımız için GDO’lu üretimle rekabetimiz zorlaşmaktadır. Türkiye bir tarım ülkesidir ve kendine yetecek üretimi yapacak kadar topraklara fazlasıyla sahiptir."Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,