Öne Çıkanlar tarım Gıda teknoloji Domuz vebası dap desteği

Bu haber kez okundu.

Konya'da Lavanta, ahududu, böğürtlen gelir kapısı oluyor

Lavanta, ahududu, böğürtlen gelir kapısı oluyor
KONYA (AA) - Konya Ovası Projesi (KOP) bölgesinde, lavanta, ahududu ve böğürtlen üretimi üreticiler için yeni gelir kapısı olacak.
KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının, KOP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (KOP TEYAP) 2016 yılı mali destek programı çerçevesinde Hüyük ilçesindeki proje alanlarının yerinde incelendiği bildirildi.
Konya, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Niğde ve Yozgat gibi KOP bölgesi illerinde üreticilere mali destek sunulduğu hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Konya'da, Hüyük Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen projelerde lavanta yetiştiriciliği ve lavanta balı ile ahududu ve böğürtlen yetiştiriciliği üretimi gerçekleştirilmektedir.
İlçemizin, Çamlıca, Burunsuz ve Göçeri mahallelerindeki 5'er dekarlık alanlarda toplam 15 bin lavanta fidesi toprakla buluşturulurken, proje faaliyetleri bünyesinde 25 bin fidenin daha uygun alanlarda dikimi gerçekleştirilecektir. Dağlık kıraç alanlarda, bölge halkına ek gelir kaynağı olması amacıyla başlatılan projede, kuru lavanta çiçeklerinin kilosu 8 ile 12 lira arasında değişen rakamlarla pazarlanabilmektedir.
Ahududu ve böğürtlen yetiştiriciliği projesi ise Hüyük Merkez, Mutlu, İlmen, Çamlıca ve Çavuş Mahalleleri gibi özellikle parçalı arazilerin yoğun olduğu alanlarda hayata geçirilmiştir.
Turizm sektörü başta olmak üzere pastanelerin ihtiyacını karşılamak için sürdürülen projede, dondurulmuş böğürtlen ve ahududu meyveleri bölge halkına yeni gelir kapısı oluşturacaktır."

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,