Öne Çıkanlar tarım Gıda teknoloji Ergene havzası dap desteği

Bu haber kez okundu.

Konya'dan Ukrayna ve Rusya'ya "Japon armudu" ihracatı

Konya'dan Ukrayna ve Rusya'ya "Japon armudu" ihracatı

- Ereğli'de üretimi gerçekleştirilen Japon armudu, Rusya ve Ukrayna'ya ihraç ediliyor
KONYA (AA) - Konya'nın Ereğli ilçesinde bin dekarlık arazide üretilen Japon armudu, Rusya ve Ukrayna'ya satılıyor.
Ereğli ilçesinde 6 yıl önce üretimine başlanan ve ihraçlık ürün olarak değerlendirilen Japon armudunun hasadına başlandı.
Elmaya benzeyen görüntüsüyle dikkati çeken armudun tadı ise kavun ve elmayı andırıyor.
Lezzetiyle kısa sürede ilçede tüketimi artan ve "Naşi" olarak isimlendirilen armudun, bin dekarlık alanda üretimi yapılıyor. Hasadı başlayan ürünün yaklaşık yüzde 60'ı, başta Ukrayna ve Rusya olmak üzere bir çok ülkeye ihraç ediliyor.
İlçede çiftçilik yapan Şeref Doğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, 160 dekarlık bahçesinde üretimini gerçekleştirdiği armudun iklim koşullarına uyum sağladığını söyledi.
Ürünün yüksek verimine dikkati çeken Doğan, "Depolama ömrü de yüksek. Türkiye'de armut açığına alternatif ürün olarak bu ürünün girebileceğini düşündük. Altı yıllık denemeden sonra üretime geçtik. Bu armut türü hastalıklara karşı da çok dayanıklı. Pazar değeri çok yüksek bir ürün. Armut, şeker oranı, suyu ve gevrekliği ile Türk damak tadına uygun bir çeşit. Başta Ukrayna ve Rusya olmak üzere bir çok ülkeye ihraç ediliyor." diye konuştu.
Ereğli İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Soylu ise, armudun ağustos ayının son haftası ile eylül başlarında olgunlaştığını dile getirdi.
Ürünün önemli oranda gelir getirdiğini anlatan Soylu, şunları kaydetti:
"Bu armudun tadı Türk damak zevkine uygun. İlk defa tadanlar da bu şekilde bize iletiyor. Bunu yaklaşık iki üç senedir burada tadıyoruz ve çok beğenerek tüketiyoruz. Depoda yaklaşık altı aya kadar muhafaza etme şansımız var. Tatmayan vatandaşlarımızın mutlaka tatmasını istiyorum. Bu çeşit Asya grubu armut diye geçiyor. Daha çok Asya'da ve özellikle Çin'de yetişiyor. Burada ise yaklaşık bin dekarlık alanda üretimi yapılıyor."

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,