Öne Çıkanlar mikado kayısı muğlada yağmur chicago borsası ayçiçeği çit mazı fidanı dikimi

Bu haber kez okundu.

Köylü kadınların alternatif geçim kaynağı kayın mantarı
Muğla’nın Fethiye ilçesinde köylülere ek gelir sağlamak ve mantar zehirlenmelerinin önüne geçmek için kayın mantarı yetiştiriciliğine geçiliyor. Bu bağlamda gerçekleştirilen deneme üretimi başarı ile gerçekleştirildi ve ilk kayın mantarı hasadı başarılı bir şekilde yapıldı. Köylü kadınların kendi başlarına üretim yapabileceği kayın mantarının köylerin yeni gelir kaynağı olması amaçlanıyor.

Fethiye İlçe Tarım Müdürlüğü, tütün üretiminin sona ermesinin ardından bölgedeki köylülere yeni kazanç kapısı açmak için çalışma başlattı. Müdürlük, pahalı ve zahmetli üretim koşullarına sahip kültür mantarcılığına alternatif yeni bir mantarcılık kolunun denemesini yaptı. Halk arasında kavak veya istiridye mantarı olarak ta bilinen kayın mantarının deneme üretimleri başarılı bir şekilde gerçekleşti. Kilosu 10 ile 20 TL arasında değişen kayın mantarının kavak ağacı gövdesinde yetiştirilebildiği için daha az masraflı olduğu öğrenildi.

Geçtiğimiz ay Fethiye’ye bağlı Yaka ve Kargı köylerinde ekimi gerçekleştirilen kayın mantarlarında ilk ürünler alınmaya başlandı. Hiçbir şekilde kimyasal madde kullanılmadan doğal bir ortamda yetiştirilen ilk mantarlar pazara sunuldu. Oldukça lezzetli ve besin değeri yüksek olan kayın mantarına halkın ilgisinin büyük olduğunu anlatan Fethiye Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Fırat Erkal, deneme üretimi yapılan kayın mantarı yetiştiriciliğinin ilçe geneline yayılmasını hedeflediklerini açıkladı. Kayın mantarı yetiştiriciliği için önümüzdeki günlerde çiftçilerle bir araya gelerek üretim teknikleri hakkında bilgiler verileceğini dile getiren Fırat Erkal, önümüzdeki yıllarda Kayın mantarının Fethiye’nin bütün köylerinde yetiştirilebilir hale geleceğine dikkat çekti.

Yaka ve Kargı köylerinde başlatılan üretim çalışmalarında başarılı sonuçlar aldıklarını iade eden Erkal, “Önümüzdeki dönemlerde üretim kapasitesi ve üretici sayısını arttırmayı hedefliyoruz. Kayın mantarı, özellikle dar arazisi bulunan bölgelerde üretim için son derece elverişli ve pazarlama sorunu yok. Başta turizm tesisleri olmak üzere son dönemlerde restoranlarda ve marketlerde aranan bir gıda maddesi oldu Kayın mantarı. Biz de köylülerimize yeni kazanç kapısı açmak için Kayın mantarı üretimini destekliyoruz. Küçük arazisi olan vatandaşlar, tütüne alternatif ürün olarak küçük kapalı mekânlarında bile bu mantarın üretimini yapabilir. Kayın mantarı üretimi katma değeri yüksek, işçiliği az ve herkes tarafından rahatlıkla yapılabilecek bir iş. Biz müdürlük olarak üretim öncesi, üretim aşaması ve hasat zamanına kadar her türlü desteği sağlıyoruz " dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı