Öne Çıkanlar Gıda vairo badem çeşidi fakıbaba şiddetli yağış ağaç budaması

Bu haber kez okundu.

Kozan'da Zeytin Üretimi 7 Yılda 2 Kat Arttı
İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Necati Doğanay, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, Kozan'da son 7 yıl içinde gerçekleştirilen devlet destekli çalışmalar ve kıraç-engebeli arazilerin değerlendirilmesi konusunda yapılan eğitim çalışmaları ile zeytin üretimin 2 kat arttığını, buna rağmen üretilen sofralık zeytinlerin işleneceği ve paketleneceği bir tesisin henüz kurulamadığını belirtti.

Doğanay, 2004 yılında 11 bin, 2009 yılında 17 bin 680 dekar olan zeytin ekili alanın bu yıl yaklaşık 20 bin dekara ulaştığını, rekoltenin ise 6 bin ton olarak gerçekleşmesinin öngörüldüğünü ifade etti.

İlçede yaklaşık 100 kişinin sertifikalı zeytin üretimi yaptığını ve bu üretimin yüzde 25'ini yağlık zeytinin oluşturduğunu kaydeden Doğanay, şunları söyledi:

"20 bin dekar Zeytinlik alanın yaklaşık 15-16 bin dekarını sofralık zeytin kalan kısmını ise yağ zeytini oluşturuyor. İlçemizde zeytin yağı üreten işletmeler bulunmasına rağmen sofralık zeytini işleyecek ve pakatleyerek değerlendirilecek bir işletme henüz kurulamadı. Bu sebeple pazar bulunamadığından düşük yağ oranına sahip sofralık zeytinler de yağlık olarak kullanılıyor. Böyle olunca sofralık zeytinler olması gerektiği gibi değerlendirilemiyor. Bu durum, üreticiyi olumsuz etkilediği gibi yöre ekonomisi için de önemli bir kayıba sebep oluyor."

Necati Doğanay, dikilen bir zeytin fidanının 4-5 yıl içinde ekonomik verime geçtiğini de hatırlatarak, "Önümüzdeki birkaç yıl içinde son 3-4 yılda dikilen zeytin fidanlarından da ürün alınmaya başlayacak. Böylece 6 bin ton seviyesindeki üretim miktarı 10 bin tona yaklaşacak. Zeytincilik konusunda hızla gelişme gösteren ilçede ihtiyaç olan tesisleşme sorunu çözülemez ise artan pazar sorunu ile kayıp dahada artacak" dedi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı