Öne Çıkanlar Gıda vairo badem çeşidi fakıbaba şiddetli yağış ağaç budaması

Bu haber kez okundu.

Kuru tarımın yol açtığı rekolte kaybı
Konya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Faruk Çöklü, Konya Ovası'nda kuru tarım yapılan alanlarda geçtiğimiz yıla göre yüzde 50 oranında rekolte kaybının yaşandığını söyledi.

Çöklü, merkez Selçuklu ilçesine bağlı Bağrıkurt köyünde buğday hasat çalışmalarını inceledi. Bölgede hububat hasadının tamamlanmak üzere olduğunu belirten Çöklü, Konya çiftçisinin bu yıl istenilen rekolteyi elde edemediğini belirtti.

2011-2012 üretim sezonunda Konya Ovası'nın belli bölgelerine istenilen yağışın düştüğünü, bazı yerlerde ise yağmurun yağmadığını ifade eden Çöklü, ''Özellikle Karatay ve Karapınar ilçeleri ile Obruk yöresinde sezon çok kurak geçti. Kuru tarımın yapıldığı bölgelerde geçtiğimiz yıllara göre rekolte kaybının yüzde 50'ye ulaştığını söyleyebiliriz'' dedi.

Hububatta yaşanan rekolte kaybının üreticileri olumsuz etkileyeceğini aktaran Çöklü, şunları kaydetti: ''Hükümetimizden Konya Ovası'nda yaşanan rekolte kaybını dikkate alarak gerekli tedbirleri almasını bekliyoruz. Üretimde devamlılığın sağlanabilmesi için mutlaka bazı iyileştirmeler yapılmalıdır. Çiftçilerimizin borçları Bakanlar Kurulu kararı ile 1 yıl ertelenmelidir. Ayrıca mazot ve gübre desteğinde de iyileştirmelere gidilmelidir.''

-KOP hayata geçirilmeli-

Çöklü, Konya Ovası'nın sadece yüzde 15'lik kısmında sulu tarım yapılabildiğini, kurak geçen dönemlerde kuru tarım yapılan yerlerde çiftçilerin büyük mağduriyetler yaşadığını anlattı.

Sorunun çözümü için Konya Ovalarını Sulama Projeleri'nin (KOP) tam anlamıyla hayata geçirilmesinin önemine dikkati çeken Çöklü, ''Kuru tarım yapılan bölgelerde yağış yetersizliği nedeniyle çiftçinin ürününden kar etmesi gibi bir durum kalmamıştır. Bu bakımdan KOP'un hayata geçirilmesi büyük önem taşımaktadır'' diye konuştu.

Konya'nın su envanterinin çıkartılarak, çiftçiye aktarılacak su miktarları konusunda çalışmaların yürütüldüğünü kaydeden Çöklü, ''Ürünün ihtiyacına göre ekili arazilere su aktarılması konusunda ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşmelerimiz sürüyor. Ziraat odaları olarak bu konunun da takipçisiyiz'' dedi.  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı