Öne Çıkanlar mikado kayısı chicago borsası muğlada yağmur ilaç zehirlenmesi Gıda

Bu haber kez okundu.

Kuru üzümde arz fazlası üreticiyi sıkıntıya soktu
Sofralık üzüm fiyatındaki olumsuz gelişmeler kuru üzüme de olumsuz yansıdı. Sofralık üzüm fiyatının düşmesiyle birçok üretici ürününü kurutarak değerlendirme yoluna gidince, kuru üzümde arz fazlalığı sorunu ortaya çıktı. Bu durum hem kuru üzüm iç piyasa fiyatının, hem de ihracat fiyatının düşmesi tehdidini yarattı. Tariş Üzüm Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Türker, sofralık üzüm piyasasındaki olumsuz gelişmelerin kuru üzümü doğrudan etkilediğine dikkat çekti. Sofralık üzüm fiyatının düşmesi nedeniyle birçok üreticinin ürününü kurutarak değerlendirme yoluna gittiğini vurgulayan Türker, sofralık olarak üretildiği halde piyasada fiyatların düşük olması nedeniyle kurutmalığa dönülmesinin kuru üzüm arzının artmasına neden olduğunu ifade etti. Türker, bu durumun hem kuru üzüm iç piyasa fiyatını hem de ihracat fiyatının düşmesine yol açtığına dikkat çekti. Fiyatların dibe vuracağı uyarısında bulunan Türker, piyasada denge oluşması için devletin Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) aracılığıyla arz fazlası kuru üzümü alarak piyasaya müdahale etmesini istedi.

Yaş üzümde rekoltenin geçen yıla göre fazla olduğunu dile getiren Türker, kuru üzümde fiyatların yüzde 22 gerilediğini, geçen yıl iç piyasada 4 TL olan üzümün kilosunun 3.2 TL'ye, ihracat fiyatlarının ise ton başına 2 bin 400 dolardan bin 900 dolarlara gerilediğini ifade etti. Sofralık üzümde destek ton başına 100 dolar olmalı Sofralık üzüm ihracatının artırılması ve kuru üzümde önceki yıllarda yaşanmış arz fazlalığı nedeniyle gerçekleşen fiyat düşüşlerinin önüne geçilebilmesi için geçtiğimiz yıl ton başına 55 dolar olarak uygulanan sofralık üzüm teşvikinin bu yıl ton başına 100 dolar olarak uygulanması konusunda talepte bulunduklarını hatırlatan Türker, sorunun kuru üzüme yansımadan yaş üzümde önünün kesilmesini istediklerini kaydederek, "İhracatçı belki sadece aldığı teşvikle yetinecekti, kar etmeyi düşünmeyecekti. Ama olmadığı için çok düşük fiyatlardan mal almaya çalıştı, üretici de o fiyatlara mal vermek istemedi, kuruya çevirdi. Kuruya çevirince de denge bozuldu" diye konuştu.


Haber Kaynağı: http://www.dunya.com/kuru-uzumde-arz-fazlasi-ureticiyi-sikintiya-soktu-165086h.htm

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı