Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı ayçiçeği zararlıları kredi borçları fakıbaba üretim

Bu haber kez okundu.

Kuru üzümde sıfır stok bağ fiyatını ikiye katladı
Son yılların en çok kazandıran ürünü olan çekirdeksiz kuru üzümde, 2012’de iyi bir sezon olarak bekleniyor. Sektör temsilcileri, bu sezon üzüm rekoltesinde geçtiğimiz yıla göre yüzde 10 oranında artış beklerken, Türkiye uzun yıllar sonra ilk kez kuru üzümde sıfır stokla yeni mahsule giriyor. Üzüm piyasasındaki olumlu seyir, bağ fiyatlarını da artırdı.

Kaliteli üzüm veren verimli bağların bulunduğu Manisa, Salihli, Alaşehir’de 10 bin TL olan bir dönüm bağın fiyatının 16 bin ile 20 bin TL arasında değiştiğini belirten İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Zincircioğlu, para kazanmaya başlayan üreticinin bağlara yatırım yapmaya başladığını, sulama sisteminden ilaçlamaya kadar yeni teknolojileri uyguladığını belirtti.

Kuru üzümde 2011 yılında iyi bir sezon yaşandığını, Türkiye’nin neredeyse sıfır stokla yeni sezona girdiğini belirten Zincircioğlu, “Geçen sene rekolte 268 bin ton açıklandı. 21 Temmuz 2012 itibariyle bunun 193 bin tonu ihraç edildi. 30 bin ton da alkol üreticisi firmalara satıldı. 20 bin ton civarında iç piyasada tüketildi. Önümüzdeki 40 günde de 15 bin ton kuru üzüm daha ihraç edilecek ve böylece 2011 mahsulünden 258 bin 260 bin ton civarında ürün satılmış olacak ve çekirdeksiz kuru üzüm piyasası uzan yıllar sonra bu yıl yeni mahsule sıfır stokla girmiş olacak. İşin enteresan tarafı Avrupa’daki ithalatçılar da fiyat, kalite ve verim açısından yeni mahsulden umutlu. Fiyatların düşük olacağı beklentisi ile alım için yeni mahsulü bekliyor” dedi.

İzmir Ticaret Borsası’nın koordinatörlüğünde, İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, Manisa Ticaret Borsası, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü’nün de yer aldığı rekolte tespit komisyonunun 16 Haziran’dan bu yana arazide rekolte tespit çalışması yaptığını, 3 Ağustos’da tamamlanacak çalışmanın sonuçlarının 6 Ağustos’ta kamuoyuna açıklanacağını kaydeden Zincircioğlu, ilk gözlemlere göre 2012 ürününde önceki yıla göre yüzde 10 rekolte artışı tahmin ettiklerini belirterek, stokların tükenmesini Türkiye’de 2011 mahsulünün beklentini altında kalmasının yanı sıra ABD’de fiyatların artması ve İran’da da ürünün bitmesi ile Avrupalı ithalatçının Türkiye’ye yönelmesine bağladı.

Dünyanın da yeni mahsule stoksuz girdiğine dikkat çeken Zincirlioğlu, “Sadece ABD’de Kaliforniya’da bir miktar kuru üzüm var. Yani bu yıl dünya yeni mahsüle stoksuz giriyor denebilir. Bu yıl çok büyük olmamakla beraber fiyatların geçen seneye nazaran biraz aşağı kaymasını bekliyorum. Ama müstahsilin eline geçen parada değişiklik olmayacak. Fiyat düşük olacak ama ürün bir miktar bol olacağı için üreticinin eline aynı para geçecek” dedi.

Doğru zamanda hasat çok önemli Üreticinin, ürünü doğru zaman ve dozda ilaçlamasını, bağdan zamanında kaldırarak, temiz ortamda kurutmasını isteyen Zincirlioğlu, “Benim üreticiden ricam üzümünü zamanında, ürün normal şekerini aldıktan sonra kaldırsın. Avrupa her geçen gün ürünün kalitesine ve ambalaj koşullarına daha çok dikkat ediyor. Bu nedenle üreticinin ürünü doğru zaman ve dozda ilaçlamaya dikkat etmesi gerekiyor. Üzüm temizliği yapıldıktan sonra, savrulup, 50 kilogramlık torbalarda ambalajlanmalı” dedi.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı