Öne Çıkanlar jakaranda ağacı hünnap fidanı vişne fidanı makam aracı bekir pakdemirli

Bu haber kez okundu.

Limon Fidanı Yetiştiriciliği

Limon, tarhi çok eskilere dayanan bir bitki olup turunçgil sınıfında yüzde 20 üretimi olan bir meyvedir. "Sen de çorbaya limon soruyorsun" gibi kalıplaşmış deyimlerde bile yerini alan limon fidanı ülkemizin ege ve akdeniz bölgelerinde ticari olarak veya ticari değilse bile tüketmek amaçlı hemen her evin bahçesinde bulunabilecek bir ağaçtır.

Limon Fidanı İklim isteği


Limon fidanı turunçgillerin ortak özelliği olan sıcak iklimleri seven bir yapıya sahiptir. Sıfırın altında 7-8 derecelere kadar soğuk gören bölgelerde limon fidanı donar, ölür. Sıfırın altı 7-8 dereceye kadar limon fidanı için dayanılır soğukluk olsa da meyveleri için aynı şey geçerli değildir. Ağacımız ölmese bile meyveleri kaybedebiliriz. Sonuç olarak toparlamak gerekirse limon fidanının soğukla arası iyi değildir. Zaten soğuk algınlığında da bu soğuk hastalıkla limon,portakal gibi c vitamini deposu turunçgilleri çokça kullanırız.

Limon Fidanı Toprak isteği

Humuslu, geçirgen, derin toprakları sever. Kökleri derinlemesine gelişen limon fidanının geçirgen toprakta gelişimi oldukça çabuk olurken, geçirgen olmayan ağır ve sığ olan topraklarda gelişimi oldukça yavaş ve hatta belki iklimsel sorunları tolere edemeyerek limon fidanı kuruyup ölecektir.

Limon Fidanı Sulaması

Limon fidanının su ihtiyacı toprak yapısına ve iklime göre değişir. Sulama eksikliğinde limon fidanının normalde derinlere inen kökleri yanlara doğru yayılma yapar ve hem ağacın hem meyvenin gelişimi, sağlığı olumsuz etkilenir. Fazla sulamada ise limon fidanın kökleri çürür ve yine hem ağaçta hem meyvede kalite ve sağlık düşer. Limon fidanının su ihtiyacının olup olmadığı kolayca anlaşılablir. Bunun için limon fidanını iyi gözlemeliyiz. Eğer yapraklar güneşin batışına yakın solgunlaşıyor ve gece canlanıyorsa su ihtiyacı var demektir. Gün içindeki aşırı güneş ışığının yaprakları soldurması normaldir ve her yaprak solduğunda ağaç susuz anlamına gelmez. Akşam üstü güneş batımına yakın güneş ışınları çok geniş bir açıyla düşeceğinden yaprakları solduracak kadar sıcak ve güçlü olmayacağından limon fidanının yaprağına bakarak susuz olup olmadığını ancak akşam üzeri gün batımına doğru yaprakları gözlemleyip solgunlaşma varsa güneş batım günün sıcak havası iyice kesildikten bir müddet sonra yapraklar canlanıyorsa anlayabiliriz.

Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,