Öne Çıkanlar abelya ağacı fidanı mikado kayısı tarım eğitim fakıbaba

Bu haber kez okundu.

Macar üreticiler: Biber bize Türklerden geldi; ama piyasayı Çinliler kaptı
Şanlıurfa Ticaret Odası heyeti, Macaristan’a çalışma ziyaretinde bulundu. Şanlıurfa heyeti burada acı biber üretim tesisini ziyaret etti. Tesisin sahibi Albert Molnar, Macarlara biberi Türklerin tanıttığını, ancak şimdi piyasanın Çinlilerin elinde olduğunu söyledi.

Şanlıurfa Ticaret Odası heyeti 16 – 20 Nisan 2012 tarihleri arasında Macaristan’a çalışma ziyaretinde bulundu. Temasları çerçevesinde donmuş gıda üretim firması Mirelite Mirsa’nı ziyaret eden Urfalı heyet, kaz çiftliği ve acı biber üretim fabrikası da gezdi.

Kaz çiftlikleri ve besiciliğinin Macaristan'da yaygın hayvancılık alanlarından birisi olduğunu dile getiren Macar kaz üreticileri, sadece 4 kişinin çalıştığı çiftliklerde senede 60 bin kaz üretildiğini ifade etti.

Kesim işi ile uğraşmadıklarını, sadece yetiştirdiklerini söyleyen yetkililer, kesimhanelerin bütün yetiştirilen hayvanları aldığını, talep fazlası olduğunu ve satma problemlerinin olmadığını aktardı. Yetkililer ayrıca kaz ciğeri ihracatının yüzde 80'ini sadece Almanya'ya yaptıkları bilgisini verdi.

Program kapsamında gezilen PaprikaMolnar isimli kırmızı acı biber üretim fabrikasının sahibi Albert Molnar (68), önce firmaları hakkında bilgi verdi. Aile şirketi olarak iki oğlu ile 20 yıldır bu işi yaptıklarını söyleyen Molnar, 600 dönüm arazi üzerinde üretim yaptıklarını, az karla ve küçük firmalarla çalıştıklarını dile getirdi. Büyük işletmelerle çalışmadıklarını, onları daha çok Çinli işletmelerin kaptığını söyleyen Molnar, Macarlara biberi Türklerin tanıttığını da sözlerine ekledi. Albert Molnar eskiden bibere “Török paprika” denildiği bilgisini de verdi. Eskiden işlerin daha iyi olduğunu söyleyen Albert Molnar, fakat artık Çin ile rekabet etmenin kolay olmadığını kaydetti.

Urfalı heyet, Macaristan’ın kaz ve acı biber konusunda dünyaca ünlü olduğunu ve bu konuda Macaristan ile ithalat ihracat yapılabileceğini ve Türkiye’de de benzer sektörlerde üretim yapılması için bu ülkeden faydalanılabileceğini dile getirdi.

MACAR TİCARET MÜSTEŞARLIĞI: TÜRKİYE İLE TİCARETE ÖNEM VERİYORUZ

Macaristan Dış Ticaret Müsteşarlığı’na da gelen Urfalı işadamlarını, yıllar önce Türkiye'de ticaret ataşesi olarak da görev yapmış Andras Hajdu karşıladı. İki ülke arasındaki ilişkilerin öneminden bahseden Hajdu, özellikle önem derecesi yüksek ülkelerle ilgilendiklerini ve Türkiye'nin de bu 15-16 ülkeden biri olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki ticari ilişkileri güçlendirme adına yatırım yapmak isteyen firmalar için yer ve lokal firma bulma, pazarlık, devlet teşvikleri gibi daha bir çok konuda yardıma hazır olduklarını belirten Andras Hajdu, bunu futbola benzeterek, “Sahayı ayarlayıp topu temin ediyor, futbolcuları bir araya getiriyoruz; geriye sadece bol gollü güzel bir oyunun oynanması kalıyor.” dedi.

Urfalı grup, daha sonra STS Grup’u (güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji) ve ardından da Budapeşte Aktif İş Adamları Derneği ziyaret etti. Macaristan'da yerleşik Türk işadamları ve dernek yönetim kurulunun yer aldığı dernekte; Macaristan'ın genel ticari durumu hakkında heyete bilgiler verildi.

Heyet ayrıca Budapeşte Ticaret ve Sanayi Odası merkezini de ziyaret etti. Tanışma sonrası Macaristan'ın eski ticaret ataşesi Jozseph Kovacs’ın da bulunduğu görüşmede; seracılık, tarım, hayvancılık, inşaat ve çevre projeleri ile ilgili ikili görüşmeler gerçekleşti.

URFALI HEYET, MACARİSTAN’A HAYRAN KALDI

Urfalı heyet, Macaristan’ın tarihi ve turistik yerlerinden çok etkilendiklerini söylerken; Osmanlı’dan yadigâr kalan tarihi eserler karşısında çok duygulandıklarını ekledi. Budapeşte'deki Türk Koleji Orkide ilköğretim okulunu ziyaret eden heyete Genel Müdür Mahmut Eyüp Günel, okul hakkında bilgiler verdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı