Öne Çıkanlar Adilcevaz Gıda teknoloji kaçakçılık dap desteği

Bu haber kez okundu.

Malatya da kayısıda don bilmecesi
 TARSİM Doğu Anadolu Bölge Koordinatörü Sabri Akın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 8 bin 600 üreticinin TARSİM'e başvurduğunu ve kayısı bahçesinin dondan zarar gördüğünü ifade etti.
Bir haftadan beri eksperlerin kayısı bahçelerinde tespit yaptığını duyuran Akın, ''Ön görümüz odur ki, değişik bölgelerde don hasarı var. Yükseklerde (Hekimhan, Darende, Kuluncak, Akçadağ, Doğanşehir ilçeleri) don hasarı daha fazla. Alçaklarda ise (Battalgazi, Yazıhan, Kale ilçeleri) don hasarı daha az'' dedi.
Şu ana kadar 40 grup eksperin bütün ilçelerde çalıştığına değinen Akın, ''Önümüzdeki hafta başına kadar bütün tespitler tamamlanmış olacak'' diye konuştu.
13 Ocak'ta alınan Bakanlar Kurulu kararı ile çiçek döneminin de don hasarı kapsamına alındığını anımsatan Akın, yüksek bölgelerde yaşanan donun büyük bölümünün çiçek döneminde etkili olduğuna işaret etti.
TARSİM'e 10 bin 530 kayısı üreticisinin sigorta yaptırdığını anlatan Akın, özellikle ürünü çiçek döneminde zarar gören üreticilerin karlı çıkacağını belirtti.
Malatya Ziraat Odası Başkanı Bayram Polatbaş ise, don hasarı konusunda şu anda net bir şey olmadığını anlattı.
Polatbaş, şunları ifade etti:
''Olası bir donu ucuz atlattık. Bu tabii, don yok da demek değil. Eksperler çalışıyor. 2-3 bölgede dolu yağdı. Ne kadar ürün yandı, ne kadarı kaldı bilmiyoruz. Hala hasar tespiti devam ediyor. Üreticiler Allah'a dua etsin. Don olayı yaşanmasın diye umut ediyoruz.''

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı