Öne Çıkanlar Gıda çiftçi Adilcevaz biber yarışması manisa

Bu haber kez okundu.

Malatya'da 2011 yaş kayısı tahmini rekoltesi 545 bin ton
  Malatya Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, Ziraat Odası Başkanı Bayram Polatbaş ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, 2011 yılı kayısı tahmini rekoltesini açıkladı.
Aygül, Ziraat Odası ve Meyvecilik Araştırma Enstitüsü ile birlikte yaptıkları çalışmada, Malatya ve çevresindeki yaş kayısı tahmini rekoltesinin yaklaşık 545 bin ton olduğunu belirlediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:
''Ziraat Odası ve Meyvecilik Araştırma Enstitüsü ile yaptığımız ortak çalışmalarda bu yıl yaş kayısı rekoltesini 545 bin ton olarak belirledik. 12-14 Nisan tarihleri arasında ilimizde don hadisesi yaşandı. Ürünümüzün yüzde 25'i dondan zarar gördüğü için rekoltemizde geçen yıla oranla düşüş yaşandı. Buna rağmen rekoltemiz il genelinde şu anda normal bir durumda. Kesin rekolte ürün pazara intikal ettiğinde belli olacak. Tahmin ettiğimiz kayısı miktarımızın yaklaşık olarak 45 bin tonunu iç piyasada tüketileceğini düşünüyoruz. Geri kalan 500 bin ton yaş kayısının da yine iç ve dış piyasaya satılacağını tahmin ediyoruz.''
Yaş kayısıdan elde edilecek toplam kuru kayısı miktarının da yaklaşık 122 bin ton olacağını hesapladıklarını ifade eden Aygül, ''Stoklarımızda yok sayılacak kadar az kayısı bulunduğundan bu miktar hem iç hem dış piyasada rahatlıkla satılacak durumda. Bu nedenle üreticilerimizin kayısılarını satmada acele etmemelerini öneriyoruz. Temiz ürünün çok iyi para edeceğini düşünüyoruz'' diye konuştu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı