Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi Gıda fakıbaba hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Malatya’ya iki ilin dışından gelen fidanlar sokulmayacak
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, müdürlük toplantı salonunda 'Fidan Kontrolleri' konulu toplantı yapıldığı bildirildi. Konunun uzmanlarıyla Akçadağ, Doğanşehir, Kale ve Yazıhan İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı görevlilerinin de katıldığı toplantıda, Malatya'da Çiftçi Kayıt Sistemine 38 bin çiftçinin kayıtlı olduğu, bu üreticilerin büyük bir kısmının da Malatya kayısısı ürettiği belirtildi.

Türkiye'nin en önemli kayısı üretim merkezinin Malatya olduğu, yaş kayısı üretiminin yaklaşık yüzde 50'sinin, kuru kayısı üretiminin ise yüzde 95'inden fazlasının Malatya'da üretildiği hatırlatıldı.

Kent ekonomisine önemli katkı sağlayan ve 40 bin çiftçinin geçim kaynağı olan kayısı ağaçlarının 'şarka virüsü' tehdidi altında olduğu işaret edilen açıklamada, şöyle denildi: Şarka hastalığının belirtileri bitki aksamının her parçasında görülmesine karşın yaprak ve meyvedeki belirtileri hastalık teşhisinde önem arz etmektedir. Yapraktaki belirtisi sarı lekeler halinde bant veya halka şeklinde renk açılmasıdır. Meyveler üzerinde de bu renk açılmaları görülür. Ayrıca meyveler üzerinde halka şeklinde çöküntüler ve bunların iz düşümlerinin çekirdekte görülmesi karakteristik özellikleri arasındadır. Kayısı, erik, vişne, kiraz, şeftali ve zeytin gibi sert çekirdekli meyve fidanlarının girişi Elazığ ve Şanlıurfa hariç yasaklanmıştır."

Konuyla ilgili Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı tarafından yol kontrolleri yapılacağı bildirilen açıklamada, "Yasaklanan sert çekirdekli meyve fidanlarının tespiti halinde fidanlar imha edileceği gibi ilgililer hakkında yasal işlem yapılacak. Kargo ve otobüs şirketleri çok sık bir şekilde kontrol edilecek, sert çekirdekli meyve fidanının bulunması halinde ilgili firmalar hakkında yasal işlem yapılacak. Kente Elazığ ve Şanlıurfa haricindeki illerden gelecek sert çekirdekli meyve fidanları fidan pazarına indirilmeden transit geçişleri sağlanacak. Fidan satışının kontrol altına alınması için kentte bir fidan pazarı kurulacak. Bu pazar dışında fidan satışı yapılmayacak.'' denildi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı