Öne Çıkanlar e-fidancim eğitim meyve ağacı budama Gıda aa

Bu haber kez okundu.

Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Tarafından Islah Edilerek Tescil Ettirilen Yeni Üzüm Çeşitleri Tanıtıldı
Tanıtım Toplantısında; Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonunun ülke ve bölge bağcılığına yaptığı katkılar hakkında kısa bilgiler sunan Kurum Müdürü Akay ÜNAL, daha önceki önemli hizmetlere ek olarak; 2011 yılında Bakanlık Oluru ile 6 yabancı (Fantasy Seedles, Crimson Seedles, Queen, Ribol, Superior Seedles, M. Palieri), farklılık testleri ile 5 yerli olmak üzere toplam 11 adet üzüm çeşidini tescil edildiğini belirtti. Daha sonra, en son tescil edilen 5 yeni üzüm çeşidinin kurum, ilimiz ve bölgemiz tarihinde bir ilk olduğunu belirten ÜNAL, yeni çeşitlerin Ülkemiz üzüm üretim ve ihracatının büyük çoğunluğunu oluşturan Sultani Çekirdeksiz üzüm çeşidine eşdeğer ve farklı yetiştiricilik amaçlarına uygun olduklarını belirtti.


Çeşitlerin başlıca özelliklerini vurgulayan ÜNAL, bunların öncelikle Manisa yöresinde yaygınlaştırılması için üreticilerimize daha önceden tanıtmaya başladıklarını söyledi. Gelen olumlu geri dönüşler sonucunda son 3-4 yılda artık fidan üreticileri ve kaliteyi gören-duyan üreticilerin yeni çeşitleri talep etmeye başladıklarını; bundan sonraki süreçte de çeşitlerin öne çıkan özellikleri, yetiştiricilik amaçları ile ayrı ayrı ele alıp duyurarak, ülke bağcılığına kazandırmayı planladıklarını belitti.

Diğer taraftan, halen çalışmaları Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ve TUBİTAK desteği ile devam eden araştırma projeleri kapsamında, melezleme ıslahı ile elde edilen yaklaşık 13.000 adet yeni üzüm çeşidi aday adaylarının olduğunu belirten Kuruluş Müdürü, bu 13.000 adet aday adayından elde edilecek çeşitlerin çalışmalarının hızla sürdüğünü belirtti.

Tanıtımda konuşan Manisa Valisi Sayın Celalettin GÜVENÇ, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer ÇELİK, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık ÖZKASAP ve Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri SOLMAN; üzümün ve yapılan çalışmaların ülkemiz için öneminden, ortak çalışmaların artarak süreceğinden bahsederek, emeği geçen tüm personele teşekkür etmişlerdir.

Tamamı çekirdeksiz olan söz konusu yeni üzüm çeşitlerinin başlıca özellikleri:

Sultan 1 : Sofralık, sert meyve etli, salkımları sık değil, kurtulduğunda kuruma randımanı iyi

Manisa Sultanı : İri ve dolgun taneli, çok iyi sofralık, erkenci, uzun taneli, ince kabuklu

Saruhanbey : Çok iyi kurutmalık, erkenci, etli dolgun taneli, elastiki, ince kabuklu, kuruma randımanı yüksek

Sultan 7 : Çok iyi kurutmalık, verimi yüksek, etli dolgun taneli, elastiki, kuruma randımanı yüksek

Altın Sultani : Kurutmalık, yuvarlak, iri ve dolgun taneli, kuruma randımanı yüksek
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi