29 Haziran 2017 Perşembe

Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Tarafından Islah Edilerek Tescil Ettirilen Yeni Üzüm Çeşitleri Tanıtıldı

Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü tarafından ıslah edilen yeni üzüm çeşitleri için düzenlenen tanıtım toplantısı, 25 Ağustos 2011 akşamı Manisa'da gerçekleştirildi. Kuruluşun bu mutlu gününe; Manisa Valisi Sayın Celalettin GÜVENÇ, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer ÇELİK, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık ÖZKASAP, Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri SOLMAN, Ziraat Odası Meclis Başkanı Mustafa KAÇİRE, çeşitlerin ıslah ve tescil sürecinde emek veren ve halen emekli olan kurum uzmanları katıldı. Bu tanıtım toplantısı, Ulusal Basından TRT, yerel basından ise Ege TV tarafından çekilmiş ve yerel basın tarafından geniş bir şekilde verilmiştir.

09 Eylül 2011 Cuma 03:35
Bu haber 4052 kez okundu
Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Tarafından Islah Edilerek Tescil Ettirilen Yeni Üzüm Çeşitleri Tanıtıldı
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 

Tanıtım Toplantısında; Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonunun ülke ve bölge bağcılığına yaptığı katkılar hakkında kısa bilgiler sunan Kurum Müdürü Akay ÜNAL, daha önceki önemli hizmetlere ek olarak; 2011 yılında Bakanlık Oluru ile 6 yabancı (Fantasy Seedles, Crimson Seedles, Queen, Ribol, Superior Seedles, M. Palieri), farklılık testleri ile 5 yerli olmak üzere toplam 11 adet üzüm çeşidini tescil edildiğini belirtti. Daha sonra, en son tescil edilen 5 yeni üzüm çeşidinin kurum, ilimiz ve bölgemiz tarihinde bir ilk olduğunu belirten ÜNAL, yeni çeşitlerin Ülkemiz üzüm üretim ve ihracatının büyük çoğunluğunu oluşturan Sultani Çekirdeksiz üzüm çeşidine eşdeğer ve farklı yetiştiricilik amaçlarına uygun olduklarını belirtti.


Çeşitlerin başlıca özelliklerini vurgulayan ÜNAL, bunların öncelikle Manisa yöresinde yaygınlaştırılması için üreticilerimize daha önceden tanıtmaya başladıklarını söyledi. Gelen olumlu geri dönüşler sonucunda son 3-4 yılda artık fidan üreticileri ve kaliteyi gören-duyan üreticilerin yeni çeşitleri talep etmeye başladıklarını; bundan sonraki süreçte de çeşitlerin öne çıkan özellikleri, yetiştiricilik amaçları ile ayrı ayrı ele alıp duyurarak, ülke bağcılığına kazandırmayı planladıklarını belitti.

Diğer taraftan, halen çalışmaları Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ve TUBİTAK desteği ile devam eden araştırma projeleri kapsamında, melezleme ıslahı ile elde edilen yaklaşık 13.000 adet yeni üzüm çeşidi aday adaylarının olduğunu belirten Kuruluş Müdürü, bu 13.000 adet aday adayından elde edilecek çeşitlerin çalışmalarının hızla sürdüğünü belirtti.

Tanıtımda konuşan Manisa Valisi Sayın Celalettin GÜVENÇ, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer ÇELİK, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık ÖZKASAP ve Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri SOLMAN; üzümün ve yapılan çalışmaların ülkemiz için öneminden, ortak çalışmaların artarak süreceğinden bahsederek, emeği geçen tüm personele teşekkür etmişlerdir.

Tamamı çekirdeksiz olan söz konusu yeni üzüm çeşitlerinin başlıca özellikleri:

Sultan 1 : Sofralık, sert meyve etli, salkımları sık değil, kurtulduğunda kuruma randımanı iyi

Manisa Sultanı : İri ve dolgun taneli, çok iyi sofralık, erkenci, uzun taneli, ince kabuklu

Saruhanbey : Çok iyi kurutmalık, erkenci, etli dolgun taneli, elastiki, ince kabuklu, kuruma randımanı yüksek

Sultan 7 : Çok iyi kurutmalık, verimi yüksek, etli dolgun taneli, elastiki, kuruma randımanı yüksek

Altın Sultani : Kurutmalık, yuvarlak, iri ve dolgun taneli, kuruma randımanı yüksek
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV