Öne Çıkanlar Gıda teknoloji çiftçi biber yarışması Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Mardin'de 2011 Pamuk Entegre Mücadele Çalışmalarına Başlandı
 Mardin İl Tarım Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Bitki Koruma Şubesince yürütülen 2011 pamuk entegre mücadele çalışmalarına başlanacak alanların belirlendiği belirtildi.

Teknik personelin düzenli kontrollü yapacak çalışma alanlarında çiftçilere mücadele teknikleri, mücadele zamanı, yetiştiricilik hataları gibi konularda teknik destek verileceği vurgulanan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Pamuk Entegre ekibinin çalıştığı alanlarda Trips zararının yoğunluğuna bağlı olarak ilaçlı mücadeleyi gerekli görerek Trips zararına yönelik ilaç tavsiyesinde bulunuldu. Pamuk üreticilerimiz zamanında yapılan kontrollerle ürün kayıplarını en aza indirmektedir. Bilinçsiz ve gereksiz ilaçlamalardan kaçının. Trips zararlısına karşı en uygun mücadele aşağıdaki tabloda 10. ve 12. gelişme döneminde yapılmalıdır. İlaçlı mücadeleye başvurmadan mutlaka teknik personelimize danışınız. Reçetesiz ilaç kullanmaması gerekir. Mavi boyalı alanlar Trips zararı ve kırmızı boyalı olan bölgede ise Trips nimfi gösterilmektedir. Mücadelede dikkat edilecek hususlardan bazıları şunlardır; doğal düşmanların bu canlıyı baskı altına alabildiği unutulmamalıdır. Çapa işlemini geciktirmeyerek zamanında yapılmalıdır. Zararlı toprakta pupa olduğundan çapalama işlemi ile pupa dönemi zarar görmektedir. Sorunlu arazilerde erken seyreltme yapmayınız zararlı kontrole alındıktan sonra seyreltme işlemine geçiniz. İlk sulamayı zamanından önce yapmayınız ilimizde ilk sulama ortalama pamuk ekiminden 35-40 gün sonra yapılmalıdır. "Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı