Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba kefir Gıda kapanış fiyatı

Bu haber kez okundu.

Markalaşma yolundaki Sultandağı kirazına isim aranıyor
Dünyaca ünlü Afyonkarahisar Sultandağı kirazı, bundan sonra bir isim altında marka değeriyle pazarlanacak. Türkiye’de ilk defa bir meyveye markalaşması yolunda isim aranıyor. Yılda üretilen 40 bin ton kirazın yüzde 50’sini ihraç eden Sultandağlılar, rengi, kokusu, aroması nedeniyle 33 ülkede talep gören kirazlarına isim arıyor.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Sultandağı Meslek Yüksek Okulu (MYO) tarafından internet üzerinden belirlenecek en güzel isim ve logo belirlendikten sonra tescillenecek. Projeye, belediye ve ilçe tarım müdürlüğü de destek veriyor.

"PİYASAYA MARKA İSMİYLE SATILACAK"

Sultandağı İlçe Gıda, Tarım Hayvancılık Müdürü Halil İbrahim Önder, yöre insanına 23 milyon dolarlık girdi sağlayan Sultandağı kirazının, bir isim ve logo ile dünyaya pazarlanması için çalışma başlatıldığını söyledi.

        Önder, firmalar tarafından sezonda üreticiden alınarak dışarıya gönderilen kirazın, logosu ve ismi olmadığından Sultandağı kirazı olarak gitmediğini belirtti. Toplam 33 ülkeye kiraz ihraç ettiklerini aktaran Önder, “Biz artık kirazda bir marka olmak istiyoruz. Türkiye’de ilk defa bir meyvede marka ismi aranıyor. Buradan hareketle bir isim yarışması düzenledik. ‘Dünyanın en iyi kirazı’ sloganı ile yarışma başlattık. Önce ismini, ardından logo ve ambalaj yarışmasından sonra markamızı tescilleyeceğiz.” dedi.


"HER 3 KİRAZDAN BİRİ SULTANDAĞI KİRAZI"

Türkiye’nin kiraz ihracatının 60 bin ton olduğunu ifade eden Önder, Sultandağı’nın, ülke ihracatının yüzde 30’unu karşıladığını belirtti. Her ihraç edilen üç kirazdan birisinin Sultandağı kirazı olarak yurt dışına gittiğini ifade eden Önder, göl ve dağ havası içinde adeta bir klima havası etkisinde yetişen kirazların, aroma ve renk olarak hiçbir kiraza benzemediğini dile getirdi.

Sultandağı’nda 2 bin 500 kiraz üreticisinin 22 bin hektarlık alanda kiraz üretimi yaptığını ifade eden Önder, kooperatifler aracılığıyla köylerde paketleme tesisi kuracaklarını, üzerine marka ve logo koyarak yurt dışına kendi markalarıyla göndereceklerini anlattı.

        Önder, şunları kaydetti: “Firmalar, kirazı bizden alıp Manisa, Bursa, Çanakkale’de işlediği için bu illerin kirazıymış gibi satılıyordu. Başkası alıyor, satıyor bizim kirazımızı, ortada bir standart yok, kriter yok. Şimdi, kendi markamızla ihracatçı firmalara ya da iç piyasada marketlere satacağız. Biz ileride bunları ebatlarına göre paketleyip satacağız. Marka ve ismin satışları artıracağını düşünüyoruz.”

Önder, Sultandağı kirazının bundan sonra marka ismiyle büyük zincir marketlerde satılması için görüşmeler yaptıklarını sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı