Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi vişne fidanı akif özkaldı paulownia ağacı fidanı limon fidanı

Bu haber kez okundu.

Mazı Yetiştiriciliği

Cupressaceae familyasından Thuja, nam-ı diğer mazı fidanı yoğun ve çok güçlü aromatik kokusu ve dört mevsim yeşilliğini koruyan ve dökülmeyen yapraklarıyla çok çeşitli kullanım alanları olan bir bitkidir. Asıl memleketi Kuzey Amerika olan mazı fidanının pek çok cinsi vardır. Kullanım şekli ve amacına göre tercih edilen çeşitleriyle ülkemizde peyzajda, mezarlıklarda, özel mülklerde süs ve çit bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Mazı Fidanı Nasıl Yetiştirilir?

Yaprakları yassı olan mazı fidanı piramit formlarında yetişmektedir. Tohum, çelik ve aşılama yoluyla üretilirler ama aşı yöntemi neredeyse hiç tercih edilmez. Bu yüzden tohum veya çelikle üretildiği yazılıp söylenip bilinmektedir. Aşı ile üretimi görülmediğinden mümkün olsa dahi çokları aşıyla üretilebileceğini bilmez. Belki internette okumuş olduğunuz veya okuyacağınız makalelerde de görememiş veya göremeyeceksiniz ama bizden duyun istedik mazı fidanı  tohum, aşı ve çelik yoluyla üretilebilmektedir.

Çelikle üretimde çeliklerin Nisan/Eylül aylarında alınması gerekmektedir. Tohumda ise ekim ilkbaharın başlarında ekilir ve bir sonraki yıl şaşırtılarak dikilmek istenen yere ekilir. Geçirgen, kireçli toprakları seven mazı fidanı güneşe aşık bir bitkidir. Bazı türleri yarı gölge alanları tercih etse de genelde bol güneş alan yerlerde gelişimleri çok daha iyi olacaktır.

mazı yetiştiriciliğiMazılar bahçemizde çit olarak, rüzgar kesen olarak, mezarlıklarda yine çit olarak kullanılmaktadır. Doğaya aşık güzel kalpli insanlar doğal yollarla topladığı tohumları filizlendirip onlara sevgilerini katarak mazı fidanı yetiştiriciliği yapmaktadır. Gördüğüm bazı forumlarda bu arkadaşlarımız hem üretim aşamalarını anlatıyor hem resimlerle bu anlatımı zenginleştiriyorlar. İsteyenlere ücretsiz olarak elde ettikleri tohumları gönderdiklerini bile gördüm. Doğa böyle insanlara muhtaç. Yaşadığımız ve kirlettiğimiz bu dünyaya hep tüketip zarar vermek yerine faydalı bir şeyler de yapmamız lazım. Her tohum gibi mazı tohumunun da çimlenip toprak yüzüne çıkıp sizi selamlaması çok güzel bir duygudur. Bu yazıyı okuyan herkesin bu zevki tatması dileğiyle.

Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,