Öne Çıkanlar e-fidancim Veysel eroğlu çiftçi kadınlar besi sığırı yetiştiriciliği vairo badem çeşidi

Bu haber kez okundu.

Mersin Narenciyeyle
 Vali Hasan Basri Güzeloğlu, festivalin tanıtımı nedeniyle HiltonSA Oteli'nde düzenlenen basın toplantısında, Mersin'in sahip olduğu güzellikleriyle Türkiye'nin pek çok alanda dünyaya açılan kapısı olma özelliğini taşıdığını söyledi.

Türkiye'nin tarımsal üretiminin yaklaşık yüzde 8'ini karşılayan, tarımsal verimlilikte ülkenin en önemli kenti olan Mersin'in tropikal meyvelerden örtü altı üretime kadar çok geniş yelpazede faaliyetlerini sürdürdüğüne işaret eden Güzeloğlu, düzenlenecek festival sayesinde de kentin tanıtımına ve tarımsal üretimlerine dikkat çekileceğini kaydetti.

2013 yılında Mersin'de yapılacak Akdeniz Oyunlarının önemine de vurgu yapan Güzeloğlu, herkesin bu organizasyonu benimsemesini ve katkı sağlayabilmek adına emek harcamasını istedi.

24 Akdeniz ülkesinden 10 bine yakın sporcu, antrenör ve seyircinin Mersin"de ağırlanacağını dile getiren Güzeloğlu, Narenciye Festivali'nde Akdeniz Oyunları'nın tanıtımına öncelik verilmesinin önemli olduğunu kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan da, Mersin'de çok güzel şeylerin olduğunu, ancak kentin ne yazık ki medya organlarında genellikle olumsuz haberlerle yer bulabildiğini söyledi.

Bu yüzden basın mensuplarının daha dikkatli davranmasını dileyen Özcan,
"Mersin'de hakikaten çok güzel şeyler oluyor. Biz yönümüzü biraz daha bu noktada yoğunlaştırmalıyız. Bazı kentler, 1 veya 2 olgu üzerinde yoğunlaşma fırsatına sahiptir. Ama Mersin'de durum çok farklı. Çünkü tarımdan turizme, sanayiden ticarete kadar birçok alanda ciddi potansiyele sahibiz. Bunları harekete geçirebilmek için ise, tanıtıma ihtiyacımız var. Bu bağlamda düzenlenecek Narenciye Festivali'nin de önemli bir misyon üstleneceğine inanıyorum" diye konuştu.

-Kentteki süslemeler-

Festival İcra Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir ise, Ordu ve Giresun için fındık, Rize için çay ne anlama geliyorsa, Mersin için de narenciyenin o anlama geldiğini dile getirdi.

Narenciyenin Mersin tarımının omurga sektörü olduğuna dikkati çeken Özdemir, on binlerce ailenin geçim kaynağı olan narenciyeye yönelik festival yapılmasını da bu yüzden çok önemsediklerini belirtti.

19-20 Kasım tarihlerinde yapılacak festival kapsamında kentin adeta tepeden tırnağa narenciye ürünleriyle süsleneceğini bildiren Özdemir, şöyle konuştu:

"Narenciye sektöründe faaliyet gösteren firmalarımız, süslemeler ve ikramlar için gerekli narenciye ürünlerini kendi aralarında imece usulüyle çalışarak temin etti. Bu sene festivalde 70 ton narenciye ürününü süslemelerde kullanacağız. Mersin'de faaliyet gösteren gıda ve içecek firmaları, festival alanında stantlar açacak. Bu stantlarda ziyaretçilerimize ürünlerden ikram edilecek. Biz bu firmalarımızdan herhangi bir stant bedeli almayacağız. Buna karşılık onlar da bize ücretsiz olarak ikramlarda bulunacak."

Bu yılki etkinliklerin toplam bütçesinin 630 bin TL olduğunu belirten Özdemir, maddi destek veren belediyelere ve sivil toplum örgütlerine teşekkür ederek, organizasyon kapsamında yapılacak etkinler hakkında şunları kaydetti:

"Biz para karşılığı gelen sanatçıların veya magazin sayfalarında boy gösteren mankenlerin festivalimizin önüne geçmesini istemiyoruz. Bu nedenle profesyonel sanatçı çağırmama tavrımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda şu ana kadar 12 ülkeden katılacağını teyit ettiğimiz sanatçıları festivalde ağırlayacağız. Hedefimiz bu ülke sayısını 15'e çıkarmak. Bulgaristan, Romanya, Kosova, Makedonya, Sırbistan, Gine, Gana, Sierra Leone, Hindistan, Gürcistan, Ukrayna ve Nijer'den gelecek sanatçılarımız, dans ve değişik gösterilerle festivale renk katacak."

Özdemir, festivalin en önemli ayaklarından birini, tanıtım ve basınla ilişkilerin oluşturacağını inandıklarını ifade ederek, "Festivalde, Mersin'deki medya kuruluşlarının kendi aralarında oluşturdukları Mersin Medya Merkezi isimli oluşumu devreye soktuk. Bu merkezin başarısı Mersin basının başarısı olacak" diye konuştu.
Bu arada, toplantıya katılanlara narenciye suları ve ürünleri ikram edildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,