Öne Çıkanlar hatay tarım fuarı chicago borsası interfresh fuar ığdır pamuğu abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Meyve ve sebze posalarından hayvan yemi üretti
 Her meyve ve sebzenin posasının çok önemli bir besin kaynağı olduğunu belirten Çetin, fabrikada suyu alındıktan posaların genelde değerlendirilmediğini ve atıldığını söyledi. Posaların su oranının yüzde 50-80’e kadar çıktığını, bir hafta içinde tüketilmediği taktirde çürümeye ve kokuşmaya başladığını ifade eden Çetin, “Türkiye’de ne yazık ki bu posalar iyi değerlendirilemiyor ve milyonlarca tonu çöpe gidiyor. Bu ülkemiz için çok büyük bir ekonomik kayıp. Ayrıca çevre kirliliği de oluşturması cabası.” diye konuştu.
Domates, üzüm gibi onlarca meyve ve sebze posasının bu yolla değerlendirebileceğini vurgulayan Çetin, projesini şöyle anlattı: “Bu proje ile atık posaların içeriğinde bulunan yüzde 50 – 80 oranındaki su miktarlarını ısı transferi yoluyla yüzde 12 seviyelerine (hava kurusu) düşürdüm. Bu şekilde posaların raf ömürlerini 1 haftadan 1 yıla çıkardım. Proteince ve alt yapı taşları olan amino asitlerce ve minerallerce zenginleşen bu hammaddeleri, yem sanayi sektörü ve hayvancılık sektöründe aranılan birer mamul madde haline getirmeye çalıştım.”
Ürettiği posa yeminin ineklerin sütünü yüzde 50 oranında artırdığını vurgulayan Çetin, ayrıca projesine patent aldığını kaydetti. Alternatif yemin seri üretilmesi korusunda hayvancılık sektöründen gelenler olduğunu dile getiren Çetin, “Görüşmelerimiz sürüyor.” dedi.
Ahmet Çetin, bir televizyon kanalında yayınlanan ‘Bir Fikrin mi Var?’ proje yarışmasında projesinin büyük ilgi gördüğünü sözlerine ekledi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi