Öne Çıkanlar teknoloji çiftçi biber yarışması Gıda Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Mihalgazi'de Roka Fidesi Yetiştirilmeye Başlandı
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türkiye roka üretiminin yaklaşık yüzde 25'ini karşılayan Mihalgazi ilçesinde kısa sürede daha fazla ürün alabilmek amacıyla roka fidesi yetiştiriciliği başladı.

Fide serasında yetiştirilen roka çimleri ekiminden yaklaşık 25 gün sonra dikime hazır hale geliyor.

Fide serasında rokanın yanında maydanoz ve dere otu fidelerinin de yetiştirilmeye başlandığı öğrenildi. Sadece Antalya'ya 160 bin roka fidesinin gönderildiği bildirildi.

Mihalgazi Belediye Başkanı Mürteza Karabaş, Aa muhabirine, Türkiye roka üretiminin yüzde 33'ünün Mihalgazi ve Sarıcakaya ilçelerinden sağlandığını belirtti.

Tarım İl Müdürlüğü verilerine göre, Mihalgazi ilçesinin ülkedeki roka ihtiyacının yüzde 25'ini karşıladığını ifade eden Karabaş, şöyle konuştu:

"Rokayı özellikle kış aylarında yetiştiriyoruz. Rokanın fazla maliyeti yok. Roka üretmeye toprağımız çok uygun. Serada yetişen rokanın albenisi ve cazibesi daha fazla. Bu da pazara çıkan malın satışını kolaylaştırıyor. Açık alandan yetiştirilen roka çok iyi olmuyor. Mihalgazi rokada artık marka oldu. Bütün rokaları İstanbul'a gönderiyoruz. Günde 8-10 bin kasa roka sevkıyatı yapıyoruz. Vatandaşlar rokamızdan çok memnun. Çiftçilerimiz talebi karşılamaya çalışıyor."

Karabaş, bu yıl mevsim normallerinin üzerinde yağış olmasından dolayı açık alanda yetiştirilen rokaların bundan olumsuz etkilediğini anlatarak, "Biz rokayı serada yetiştirdiğimiz için yağmurlar bize yaradı. Daha önce bir dönüm roka serası 2-2 bin 500 liraya gidiyordu. Bu dönem fiyatlar 4-5 bin liraya kadar çıktı. Halde 'Mihalgazi rokası' dendiğinden alıcı sayısında artış yaşanıyor. Bu yıl roka yüzümüzü güldürdü" diye konuştu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı