Öne Çıkanlar fakıbaba Gıda şiddetli yağış vairo badem çeşidi ağaç budaması

Bu haber kez okundu.

Muş’ta çiftçiler kar altından şeker pancarı çıkarıyor
Muş’ta havaların erken soğuması ve kar yağışının aniden bastırması nedeni ile tarlada kalan şeker pancarları kar altından çıkarılıyor. Çiftçiler, eksi 1 derecede tarlada çalışarak pancar sökümü yapıyorlar.
Muş’ta 16 bin 255 dekar alanda 2 bin 247 çiftçiye ait şeker pancarı tarlada kaldı. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Yıldız ise çiftçinin mağdur olmaması için çalışma başlattıklarını kaydetti. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Yıldız, bu yıl kışın erken gelmesinden dolayı şeker pancarı eken çiftçilerin olumsuz etkilendiklerini belirterek pancar çiftçisinin mağdur olmaması için Şeker Fabrikası ile birlikte çalışma başlattıklarını vurguladı. Kar yağışından 16 bin 255 dekar alanda pancar ekimi yapan toplam 2 bin 247 çiftçinin etkilendiğini ifade eden Murat Yıldız şöyle konuştu: "Biz İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak bu konuda hasar tespit çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şeker Fabrikası Müdürlüğü ile ortaklaşa yaptığımız hasar tespit çalışmalarından Malazgirt’te 390, Bulanıkta 604 ve merkezde bin 253 olmak üzere toplam 2 bin 247 pancar çiftçisinin 16 bin 255 dekar alanda ekim yaptığı pancar kar altında kaldığını tespit ettik."
Çiftçinin mağdur olmaması için yapılan hasar tespit çalışmalarıyla ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bir ön yazı ile bilgilendirme yaptıklarını dile getiren Yıldız, "Tarlaların çamurlu olması sebebiyle vatandaşlarımız pancarlarını pancar sökme makinesi ile değil eski yöntemle sökmelerini tavsiye ettik. Ekiplerimiz bunu sürekli olarak takip etmektedir. Belki bu yöntemle pancar sökümü biraz sıkıntılı olacak ama çiftçilerimiz pancarlarını hasarsız toplamak için elle çıkarmak daha sağlılık olacaktır."diye konuştu.
Muş’un Sungu Beldesi’nde yaşayan ve 13 dekar alanda şeker pancarı eken Sebahattin Cengiz isimli vatandaş ise sökmüş oldukları pancarın yarısının toprak altında kaldığını belirtti. Cengiz, "Kar bu yıl erken yağdı. Bizde bayramdan sonra tarlamızı sökelim dedik ancak olumsuz hava şartları nedeni ile bu günlere kaldık. Geçimimizi çiftçilikle yapıyoruz. Bunun için hangi şartlarda olursa olsun. Bu pancarı kar altında çıkarıp fabrikaya teslim etmek zorundayız." ifadelerini kullandı.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün tarlasına gelip tespit çalışması yaptığını belirten Cengiz bu konuda devletten yardım beklediklerini vurguladı.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı