Öne Çıkanlar teknoloji çiftçi biber yarışması sel madurları hünnap fidanı

Bu haber kez okundu.

Muş’ta karpuz ekicisi tüketim fazlası ürün ekti
MUŞ (CİHAN)- Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Yıldız, Muş’ta yetiştirilen ürünleri pazarlamakta sıkıntı çeken yetiştiricilere uyarılarda bulundu. Geçtiğimiz yıl, yapmış oldukları görüşmeler neticesinde lahana ve karpuz gibi ürünleri Antalya, İzmir ve İstanbul gibi illere gönderdiklerini hatırlatan İl Müdürü Yıldız, çiftçinin bu yıl kolay pazar bulunur mantığı ile hareket ettiğini ve ürünlerini satmakta sıkıntı yaşadıklarını vurguladı. Yıldız, “Şimdi burada önemli olan sadece üretmek değil. Aynı zamanda üretilen ürünlere pazar bulmak da gerekmektedir. Üreticilerimizin üretmiş oldukları ürünleri hasat etmeden önce bir pazar arayışı içine girmeleri gerekiyor. Nitekim geçen sene ilimizde üretilen sebze ve meyvelerin çoğu il dışına pazarlandı. Yani farklı illere götürüldü. Farklı illerde pazar buldu ve pazar sıkıntısı olmadı. Üreticilerimiz geçen yıl ki durumdan etkilenerek pazar sıkıntısı olmayacağını düşünüp yavaş hareket ettiler. Tabi geçen senenin vermiş olduğu bereketle bu sene de üreticilerimiz her halde kolay pazar bulunur mantığı ile biraz yavaş hareket ettiler.” diye konuştu.

Üreticilerin ürünü ektikten sonra hasat dönemine kadar beklediğini vurgulayan İl Müdürü Murat Yıldız şunları söyledi: “Üreticilerimiz bazen de acele ediyor. Hasadı, ürün olgunlaşmadan erken yapıyorlar. Bu da tabi pazarı etkileyen faktörlerden bir tanesi. Üreticilerimiz bu konuda tarımsal kalkınma örgütleri ve tarımsal kalkınma kooperatifleri aracılığıyla il dışında pazarlarını belirlemiş olmaları gerekiyordu. Böyle olsaydı üreticilerimiz belki bu sıkıntıları çekmezdi. Üreticilerimizin ektikleri ürünlerin çeşidine göre dış pazarlarda da pazar arayışlarını sürdürmeleri lazım. Bu konuda tabi İl müdürlüğümüz, ilçe müdürlüklerimiz ve teknik elemanlarımız gereken yardımı yapacaktır. Ancak bizlere birileri tarafından ‘elimizde ürün var, pazar bulmak için yardımcı olun’ diye müracaat edildiği takdirde teknik personellerimiz geçmişte olduğu gibi bu yıl da yardımcı olur.”

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak çiftçinin ürünü için çevre illerle irtibata geçtiklerini söyleyen Yıldız, devlet olarak vatandaşın ürününün satışına müdahale etme gibi bir durumlarının söz konusu olmadığını sözlerine ekledi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı