Öne Çıkanlar Gıda vairo badem çeşidi fakıbaba şiddetli yağış ağaç budaması

Bu haber kez okundu.

Muş’ta tütün üreticileri tütünlerini satabilmek için kızakla taşıyor
Muş’taki ütün üreticileri, tütünlerini satabilmek için kar, kış demeden ürettikleri tütünleri kızaklarla taşıyarak satmaya çalışıyor.

Muş Tütün Kooperatifi Başkanı Şeyhmus Solgun, ülkede alınan tütün vergisinden yana tütün üreticisinin sıkıntı içerisinde düşürüldüğünü kaydetti. Solgun vergi uygulaması ve tütün kıyım atölyesi taleplerine yönelik açıklamasında, “Tütünlerin vergisi şu an Türkiye’de çok yüksek. Türk tütün üreticisi, Avrupa Birliği'ne sarmaşık kıyılmış tütün vergisi neyse Türkiye’de de o verginin kesilmesini istiyoruz. Biz tütün üreticileri olarak hem devletimize vergi kazandırmak hemde kendimiz kazanmak istiyoruz. Kendi tarlalarımızı yeşillendirmek istiyoruz. Adıyaman Çelikhan, Hakkari Şemdinli, Solhan gibi yerlerde tütün doğrama atölyeleri kurmak istiyoruz. Yüzde 78’lerden az Avrupa Birliği'nin sarmalık tütün kıyılmış tütünde kesilen vergilerin yüzde 30’larda olduğunu biliyoruz. Bizler de tütün üreticileri olan kendi ülkemizdeki yüzde 78’lerde olan tütün vergisinin, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de yüzde 30’lara çekilmesini istiyoruz.” diye konuştu."TÜTÜNLERİNİ TESLİM EDEN ÜRETİCİLERİN ÖDEMESİ AKSATILMAYACAK"

Muş’un üç ayrı bölgesinde kurulan tütün alımları sürüyor. Sunnel ve Alliance One tütün firmaları, Muş’ta tütün alımlarına yaklaşık üç gün önce başladı. Muş İli ve Civarı Tütün Kooperatifi Başkanı Şeyhmus Solgun, tütün alımlarını yakından takip ederek, üreticilere yardımcı oluyor.

    Muş’ta kurulan 3 alım noktasında tütün alımları, sabahın erken saatlerinden akşam saatlerine kadar devam ediyor. Alım yerlerine uzak olan evlerde ise kış şartlarından dolayı üreticiler tütünlerini kızaklarla alım yapılan yerlere getiriyor.

    Sunnel ve Alliance One tütün firmalarının alımlarında, Muş İli ve Civarı Tütün Kooperatifi Başkanı Şeyhmus Solgun da bulunuyor. Yaygın, Yelalan ve civar köyleri, Sungu beldesi ve Kızılağaç beldesi köylerinden tütün alımlarının bir hafta kadar daha süreceği belirtildi.

    Tütünlerini teslim eden üreticilere ödemeler ise bir hafta sonra yapılacak. Muş İli ve Civarı Tütün Kooperatifi Başkanı Şeyhmus Solgun, kar kış demeden bir an önce üreticinin cebine para girsin diye alımlara başladıklarını belirterek, dondurucu soğuklarda tütün alımını gerçekleştirdiklerini, her zaman üreticilerini düşündüklerini, kış ayında tütün alımı yaparak, mağdur durumdaki üreticileri rahatlattıklarını ifade etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı