Öne Çıkanlar mikado kayısı Gıda ığdır pamuğu makam aracı tarım ve orman bakanlığı

Bu haber kez okundu.

Nadas Alanlara Aspir Alternatifi
Kuru tarım alanlarında her yıl aynı ürünlerin üst üste ekilmesiyle toprağın bitki besin elementleri yönünden tek taraflı olarak sömürülmesi sonucu toprak yorgunlukları ve verim düşüklükleri görüldüğünü belirten Amasya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, bu sebeple aspir bitkisinin özellikle kıraç alanlarda iyi bir alternatif ürün olabilecek durumda olduğunu söylediler.
Bölgede pek bilinmeyen aspir bitkisinin yetiştiriciliğinin teşviki için bakanlık tarafından 2012 yılı için kilo başına 40 kuruş prim ödemesi verildiğini belirten İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit Gülbay, “Diğer ürünlere göre çiftçimizin gelirinin de arttırılmasını sağlamak amacıyla çok düşük bir finansman kaynağı ile yeni bir ürün olan aspirin yaygınlaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Amasya Valiliği İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği bütçesinden Eskişehir Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü’nden alınan 3 bin kilo aspir tohumu ile ilimizde de yaklaşık bin dekar alanda ekim yapılması sağlanmıştır. Önder çiftçi durumundaki çiftçilerimizin aspir ekmeleri sağlanarak diğer çiftçilerimize örnek olmaları ve bölgede yaygınlaştırılması amaçlanmıştır” diye konuştu.
Aspir ekimi yapılan alanların teknik elamanlar tarafından belirli periyotlarda ziyaret edilerek gelişme durumlarının takip edilmekte olduğunu anlatan Gülbay, “Yapılan tespitler sonucunda aspir ekimi yapılan alanlarda gelişme periyotlarının çok güzel olduğu, ilimize iyi adapte olduğu verim tahminlerinin beklenenin üzerinde olacağı yönünde tespitler yapılmıştır. Bu durumlar da göstermektedir ki aspir bitkisi Amasya’da münavebeye alınan ana bitkilerden biri olacağı yönündedir” şeklinde konuştu.

Gülbay, aspirin ülke ekonomisi tarafından iyi bir yağ bitkisi, Amasya çiftçisi için iyi gelir getirici, alternatif bir bitki olduğunu ve yapılan demonstrasyon projeleri sonucu yöre çiftçisi tarafından benimsenmeye başlanıp ilde giderek yaygınlaşması yönünde çalışmalara devam edileceğini kaydetti. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı