Öne Çıkanlar mikado kayısı chicago borsası muğlada yağmur ilaç zehirlenmesi Gıda

Bu haber kez okundu.

Niğdeli çiftçiler patates fiyatının düşük olmasından şikayetçi
Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, patates fiyatlarının düşük olmasının çiftçide hayal kırıklığına neden olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Üretici geçen yıl 55 kuruşa sattığı patatesin fiyatını bu yıl 80 kuruş olarak bekliyordu. Fakat, fiyat 18 kuruş olarak ortaya çıktı. Bu rakamın, çiftçinin yakmış olduğu elektriği, Tarım Kredi'den almış olduğu gübreyi, tohumu, bankadan çektiği krediyi karşılaması mümkün değil. Mecbur kalınca çiftçi ürünü komik fiyata satmak zorunda kalıyor." dedi.

Hükümetin ihracat teşvikini bu aylarda vermesi halinde tüccarın ihracata yöneleceğini anlatan, "Bu teşvik verilecekse şimdi verilmesi lazım. Sezon geçince hasat sonunda verildiği zaman gerçek üreticiye değil, hayali ihracatçıya yarıyor. Bazı teşvik söylemde kalıyor ve uygulanmıyor. Televizyonda gazetede söyleniyor ama bir süre zaman geçince olmadığı görünüyor ve çiftçimiz çok mağdur oluyor." şeklinde konuştu.

Patates üreticisi Coşkun Baydoğan ise bu yıl ki verimden memnun olduklarını ifade ederek şöyle konuştu: "Ancak patates fiyatlarının ucuz olması çiftçimizi üzdü. 1 kilo patates kahvehanede içtiğimiz bir bardak çay parasını dahi karşılamıyor. Çiftçimiz ciddi manada borç içinde. Bu fiyatlarla, bu borç kapanmaz. Yetkililerden acil ihracatı artırmalarını istiyoruz." diye konuştu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı